Spor dergilerinde kadın sporcuların temsili: Socrates dergisi örneği
Representation of female athletes in sport magazines: The example of Socrates magazine
- Tez No: 968749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM DENİZ ANAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, Socrates dergisinde kadın sporcuların temsil biçimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Spor, tarihsel olarak erkek egemen bir alan olarak görülmüş ve kadınların bu alana katılımı uzun yıllar sınırlı kalmıştır. Kadın sporcular hem seyirci hem de katılımcı olarak sporda görünürlük kazanabilmek için uzun mücadeleler vermiştir. Sporun toplumda önemli bir yer edinmesi, spor ile medya arasındaki bağın güçlenmesine yol açmıştır. Ancak medyanın erkek egemen yapısı, kadın sporcuların temsillerinde cinsiyetçi yaklaşımlar, kısıtlılıklar ve yok sayma pratiklerini beraberinde getirmiştir. Çalışmanın konusu,“düşünen spor dergisi”mottosuyla yayın hayatına başlayan Socrates dergisinde kadın sporcuların nasıl temsil edildiğidir. Bu kapsamda derginin yayınlandığı dönemdeki 94 kapağı ve kadın sporcuların yer aldığı 100 haber, içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, kadın sporcuların temsillerinde başarı ve performans odaklı söylemler öne çıkmaktadır. Bununla birlikte dış görünüş, güzellik ve annelik rollerine dayalı temsiller de gözlemlenmiştir. Ayrıca bazı kapaklarda ve sayılarda kadın sporcuların ya hiç yer almadığı ya da sınırlı biçimde temsil edildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak tez, spor medyasının genel yaklaşımı ile Socrates dergisinin söylemlerini karşılaştırarak, kadın sporcuların temsiline ilişkin farklılıkları ve süreklilikleri ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the representation of female athletes in Socrates magazine. Sport has historically been perceived as a male-dominated domain, and women's participation in this field remained limited for many years. Female athletes have had to struggle for a long time to gain visibility in sports, both as participants and as spectators. The increasing significance of sport in society has strengthened the link between sport and the media. However, the male-dominated structure of the media has often resulted in gendered portrayals, limitations, and practices of exclusion in the representation of female athletes. The focus of this study is on how female athletes are represented in Socrates magazine, which entered the publishing field with the motto of being a“thinking sports magazine.”In this context, 94 covers and 100 news articles featuring female athletes published during the magazine's circulation period were analyzed through content analysis. The findings indicate that success- and performance-oriented narratives are prominent in the representation of female athletes. Nevertheless, portrayals based on physical appearance, beauty, and motherhood roles were also observed. Moreover, it was identified that in some issues and covers, female athletes were either completely absent or represented only to a limited extent. In conclusion, the thesis reveals both continuities and divergences in the representation of female athletes by comparing the general tendencies of sports media with the discourses employed in Socrates magazine.