Performance improvement of electrical power converters on more electric aircraft systems
Daha elektrikli uçak sistemlerinde elektrikli güç çeviricilerinin performans geliştirilmesi
- Tez No: 968785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
DC dalgalanma, dengesiz yük, ark hatası ve frekans kayması gibi karmaşık güç kalitesi sorunlarına yol açmaktadır. Bu sınırlamaları aşmak için tezde iki temel çözüm önerilmektedir. İlk olarak Viyana doğrultucu için, HCC, SOGI-PLL ve PIR kontrolörüne dayanan bir hibrit kontrolcü tasarlanmıştır. Çözüm MIL-STD-704F uyumlu koşullar altında birim güç faktörü ve düşük dalgalanma sağlarken benzer yaklaşımlara göre önemli bir gelişme olan %2,24'lük bir THDi değerine ulaşmıştır. İkinci olarak, heterojen yükleri besleyen çok kaynaklı bir MAB dönüştürücü için merkezi olmayan uyarlanabilir PID tabanlı hibrit kontrol şeması önerilmiştir. Sistem, 0,30V'un altında tepe DC dalgalanması, 2.7 × 10−6 kadar düşük bozunum ve güç kaynağı arızası sırasında bile %98,7'nin üzerinde verimlilik ile çoklu senaryolarda doğrulanmıştır. Bu katkılar, gelecekteki gerçek zamanlı gömülü MEA güç dağıtım sistemleri için standartlara uygun, verimli ve sağlam bir temel sağlar.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses critical power quality issues and improvements in More Electric Aircraft (MEA) electrical systems which integrates wide frequency AC and multiple levels of DC. These configurations, though enabling more efficient operation, pose complex power quality issues of harmonic distortion, DC ripple, unbalanced load, and arc fault and frequency drift sensitivity. In order to exceed these limitations, two different solutions are suggested in the thesis. Initially, a hybrid controller for Vienna rectifier is designed based on Hysteresis Current Controller (HCC), a Second Order Generalized Integrator Phase-Locked Loop (SOGI-PLL), and a Proportional Integral Resonant (controller) (PIR) controller. The solution attained a current Total Harmonic Distortion at Phase Current (THDi) of 2.24%, a considerable improvement over similar approaches, while ensuring near-unity power factor and low ripple under Military Standard for Aircraft Electric Power Characteristics (MIL-STD-704F)-compliant conditions. Second, a decentralized adaptive PID-based hybrid control scheme is proposed to a multi-source Multiple Active Bridge (MAB) converter supplying heterogeneous loads. The system is validated in multiple scenarios with peak DC ripple below 0.30 V, distortion as low as 2.7 × 10−6, and efficiencies over 98.7%, even during electrical generation failure. These contributions enable a standards-compliant, efficient, and robust basis for future real-time embedded MEA power distribution systems.