Mısırın diğer ürünlerle karışık ekiminin mısır kurdu (Ostrinia nubilalis Hbn. Lepidoptera: Pyralidae) zarar düzeyi üzerine etkisi
The Effect of the intercropping com with the other plants on the damage of the European com borer (Ostrinia nubilalis Hbn. Lep.: Pyralidae)
- Tez No: 96891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Mısır kurdu ile mücadelede etkili olabilecek ürün kombinasyonlarının oluşturulması, Trichogramma sp. tarafından Ostrinia nubilalis Hbn. (Lepitoptera:Pyralidae) yumurta paketlerinin parazitlenme oranlarının belirlenmesi ve bu ürün kombinasyonlarında verim değerlendirmelerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışma 1998 ve 1999 yıllarında Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünün deneme arazisinde yürütülmüştür. Mısırın fasulye, soya ve kabakla karışık ekimi birbirini takip eden sıralar şeklinde yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Toplam 8 uygulamanın 3'ü karışık ekim sistemini içerirken, ürünlerin ayrı ayrı kapama ekimleri de uygulamalar içerisinde yer almıştır. Karışık ekim kombinasyonları dışında ilaçlı ve ilaçsız mısır kapama uygulamaları da kontrol olarak kullanılmıştır. Her iki yılda da Mısır kurdunun bulaşma oranı kapama ekimde karışık ekime göre daha yüksek bulunmuştur. Mısır kurdu bulaşma oranı uygulamalar arasında çoktan aza doğru kapama mısır, mısır-fasulye, mısır- soya, mısır-kabak ve ilaçlı mısır şeklinde sıralanmıştır. Her iki yılda da kapama mısır ile mısır-fasulye uygulamaları arasında önemli bir fark elde edilememiştir. Mısır-soya uygulaması 1998 yılında Mısır kurdu bulaşma oranını azaltırken 1999 yılında kapama mısır ve mısır-fasulye uygulamalarına kıyasla önemli bir farklılık ortaya koyamamıştır. Mısır-kabak uygulaması ise her iki yılda da ilaçlı mısır hariç tutulursa en az bulaşmayı vermiştir.n Trichogramma sp.' nin teşhisi Dr. Bernard PINTUREAN1 tarafından Trichogramma brassica Bezdenko olarak yapılmıştır. 1998 yılında Trichogramma brassica parazitleme oranı I. ve II. dölde ilaçsız kapama mısırda %16.6-%20 arasında değişmiştir. Karışık ekim parsellerinde ise bu oran I. dölde %25-%33.3 arasında değişim gösterirken II. dölde %36.3-%60 arasında değişmiştir. 1999 yılında ise I. dölde karışık ekim parsellerinde kapama ekime göre düşük bulunurken, II. dölde karışık ekim parsellerinde artış göstermiş ve karışık ekim parsellerinde kapama mısır parseline göre daha yüksek bir parazitlenme oranı elde edilmiştir. Her iki yılda da LER değerleri (Arazi Eşdeğer Oranı) açısından yapılan değerlendirmelerde mısır-fasulye, mısır-soya karışık ekimlerinin kapama ekimlerine göre avantajlı olduğu belirlenmiştir. Ancak mısır-kabak karışık ekiminin kapama ekimine göre avantajlı olmadığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Karışık ekim, Mısır kurdu, Bulaşma oranı, Trichogramma, Parazitlenme Oranı Dr. Bernard PINTUREAN - Laboratoire Biolgie Appliquee, France
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine intercropped systems that can be effective in the reduction of damage by European Corn Borer, parasitism rates of egg masses by Trichogramma and to increase yield. Corn was intercropped with beans, soybean and squash in alternate rows in 1998 and 1999 at the Black Sea Agricultural Research Institute, Samsun, Turkey. The experiment was conducted in a randomized complete block design with four replications. Of total eight treatments, three were intercropping systems. Two were monocropping of corn with and without pesticide as control. In 1998-1999, the percentage of European Corn Borer infestation was greater in monocropped corn than in intercropped corn except for monocropped corn with pesticide. The percentage of infestation by European Com Borer among the treatments from the highest to lowest were as follows : monocropped corn >corn-bean >com-soybean>corn-squash> monocropped corn with pesticide. However, no significant difference was found between monocropped corn and intercropped corn with bean.In both years in terms of European Corn Borer infestation. While intercropping corn with soybeans significantly reduced European Corn Borer infestation in 1998, there were no significant differences among treatments of corn-soybean intercrop, monocropped corn and corn-bean intercrop in 1999. Except for monocropped corn treated with pesticide intercropped corn with squash was infested least among the other cropping systems in both years.IV Thchogramma sp. was identified by Dr. Bernard PINTUREAN 1 as Trichogramma brassica Bezdenko. In 1 998, Parasitisim rates of Trichogramma brassica for first and second- generation ranged from 16.6 to 20 % in monocropped corn with no pesticide. These rates in second-generation were between 36.3 and 60 % while ranging from 25-33.3% in first generation in all intercropping treatments than in monocropping. Based on LER values, It can be stated that corn-bean and corn-soybean intercrops were more advantageous than com, bean and soybean monocrops, however, corn-squash intercrop was not found to be more advantageous than squash and corn monocrops. Key words : Intercropping, Ostrinia nubilalis, Infestation rates, Trichogramma brassica, Parasitisim rates Dr. Bernard PINTUREAN - Laboratoire Biolgie Appliquee,France