Ortodontik şeffaf plakların bukkal mukoza epitel hücrelerine potansiyel genotoksik ve sitotoksik etkilerinin likit bazlı sitoloji kullanılarak araştırılması
Investigation of the potential genotoxic and cytotoxic effects of orthodontic clear aligners on buccal mucosa epithelial cells using liquid-based cytology
  1. Tez No: 968970
  2. Yazar: HATİCE BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KÖSE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Invisalign sistemine ait şeffaf plakların üç aylık kullanımı sonucunda bukkal mukoza epitel hücreleri üzerindeki potansiyel sitotoksik ve genotoksik etkilerini in vivo mikronükleus testi ile değerlendirmektir. Çalışmamıza, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ortodonti Anabilim Dalı'nda Invisalign sistem şeffaf plaklar ile tedavi görecek olan, 13-39 yaş aralığında, sistemik olarak sağlıklı 27 hasta dahil edildi. Hastaların sağ bukkal mukozalarından, tedavi öncesi (T0) ve tedavinin 3. ayında (T1) olmak üzere iki kez sürüntü örneği alındı. Örnekler, likit bazlı sitoloji sistemi kullanılarak toplandı. Laboratuvarda hazırlanan preparatlar, mikronükleus, nükleer tomurcuk, binükleer hücre, kondanse kromatin, piknotik nükleus, karyoreksis ve karyoliz frekansları açısından mikroskop altında incelendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde Mann Whitney U Testi, Bağımsız İki Örnek T Testi, Wilcoxon Testi ve Eşli Örnek T Testi kullanıldı. p<0,05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Mikronükleusun T0 ve T1 frekansları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p=0,521). Buna karşılık nükleer tomurcuk, binükleer hücre ve piknotik nükleus frekanslarında T1 döneminde T0'a göre istatistiksel olarak anlamlı artışlar gözlendi (p=0,002; p=0,001; p=0,032). Ayrıca DNA hasarı, sitokinez hasarı ve hücre ölümü frekanslarının, Invisalign tedavisinin 3. ayında anlamlı düzeyde arttığı belirlendi (p=0,006; p=0,001; p=0,038). Invisalign materyaline 3 aylık maruziyetin, bukkal mukoza epitel hücreleri üzerinde DNA hasarına, hücre bölünmesinde bozukluklara ve erken evre hücre ölümüne neden olduğu; ancak bu etkinin ileri düzeyde hücre ölümüne yol açmadığı gözlemlenmiştir. Invisalign plakların 3 aylık kullanımının sınırlı düzeyde sitotoksik ve genotoksik etkiye neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the potential cytotoxic and genotoxic effects of a three-month use of Invisalign clear aligners on buccal mucosa epithelial cells by means of the in vivo micronucleus test. A total of 27 systemically healthy patients, aged between 13 and 39 years, who were to undergo treatment with Invisalign clear aligners at the Department of Orthodontics, Faculty of Dentistry, Aydın Adnan Menderes University, were included in the study. Buccal mucosa swab samples were collected from the right side of each patient at two time points: before treatment (T0) and at the third month of treatment (T1). The samples were prepared using a liquid-based cytology system. Laboratory-prepared slides were examined under a microscope for the frequencies of micronuclei, nuclear buds, binucleated cells, condensed chromatin, pyknotic nuclei, karyorrhexis, and karyolysis. Statistical analyses of the obtained data were performed using the Mann-Whitney U test, Independent Samples t-test, Wilcoxon test, and Paired Samples t-test. A p-value of <0.05 was considered statistically significant. No statistically significant difference was observed between T0 and T1 frequencies of micronuclei (p=0.521). In contrast, statistically significant increases were found in the frequencies of nuclear buds, binucleated cells, and pyknotic nuclei at T1 compared to T0 (p=0.002; p=0.001; p=0.032). Furthermore, the frequencies of DNA damage, cytokinesis defects, and cell death were significantly increased at the third month of Invisalign treatment (p=0.006; p=0.001; p=0.038). It was observed that three-month exposure to Invisalign material induced DNA damage, disturbances in cell division, and early-stage cell death in buccal mucosa epithelial cells; however, this effect did not progress to advanced cell death. The three-month use of Invisalign aligners was found to cause limited levels of cytotoxic and genotoxic effects.