Fesleğen(ocimum basilicum L.) bitkisinde farklı lactobacillus suşlarının bitki büyüme geliştirme özelliklerine ve biyoaktivitesine etkisi
Effect of different lactobacillus strains on plant growth promotion characteristics and bioactivity of basil (ocimum basilicum L.) plant
- Tez No: 969147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Fesleğen (Ocimum basilicum L.), fenolik bileşikler ve uçucu yağlar açısından zengin, yüksek ekonomik değere sahip önemli bir tıbbi-aromatik bitkidir. Bu araştırmada, iki farklı laktik asit bakteri suşunun (B1: Lactobacillus harbinensis Z9-1B, B2: Lactiplantibacillus plantarum Z14-2B) fesleğen fidelerine uygulanmasının bitki gelişimi ve biyoaktivite üzerindeki etkileri incelenmiştir. Uygulamalar toprak, yaprak ve toprak+yaprak kombinasyonu şeklinde yapılmış; hasat sonrası morfolojik (gövde uzunluğu, kök kuru ağırlığı, yaprak boyu) ve biyokimyasal parametreler (toplam fenolik madde, DPPH radikal süpürme aktivitesi, FRAP, CUPRAC ve klorofil içerikleri) analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, özellikle B2 suşunun kök kuru ağırlığında kontrol grubuna kıyasla iki katın üzerinde artış sağladığını ve fenolik madde içeriğini anlamlı derecede yükselttiğini göstermiştir. Toprak+yaprak kombinasyonu ise en yüksek antioksidan kapasite ve biyoaktivite değerlerini üretmiştir. Sonuçlar, laktik asit bakterilerinin fesleğen yetiştiriciliğinde biyostimülan olarak kullanılabileceğini ortaya koymakta ve kimyasal girdi kullanımını azaltan sürdürülebilir tarım uygulamaları için güçlü bir alternatif sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, biyogübre formülasyonlarının geliştirilmesine ve ekolojik tarım uygulamalarına bilimsel bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Basil (Ocimum basilicum L.) is a medicinal and aromatic plant of high economic value, rich in phenolic compounds and essential oils. In this study, the effects of two lactic acid bacteria (LAB) strains (B1: Lactobacillus harbinensis Z9-1B, B2: Lactiplantibacillus plantarum Z14-2B) on the growth and bioactivity of basil seedlings were investigated. Treatments were applied via soil, foliar spray, and soil+foliar combinations. After harvest, morphological parameters (stem length, root dry weight, leaf length) and bioactivity traits (total phenolic content, DPPH radical scavenging activity, FRAP, CUPRAC, and chlorophyll contents) were analyzed. The findings revealed that the B2 strain significantly increased root dry weight (over twofold compared to control) and enhanced phenolic content. The soil+foliar combination produced the highest antioxidant capacity and bioactivity values. These results demonstrate that LAB can act as natural growth promoters and biostimulants in basil cultivation. This work provides a scientific basis for developing LAB-based biofertilizers and offers a promising alternative for sustainable agriculture by reducing chemical input dependency.