Farklı sulama suyu düzeylerinin fesleğen (Ocimum basilicum L.) bitkisinde verim ve verim karekteristikleri üzerine etkileri
The effect of different irrigation water levels on yield and yield characteristics of basil (Ocimum basilicum L.)
  1. Tez No: 895301
  2. Yazar: RIZA KUZUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET DAĞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Aydın koşullarında farklı damla sulama düzeylerinin fesleğen bitkisinde verim ve verim bileşenleri ve önemli uçucu yağ parametreleri üzerine olan etkileri araştırmak amacıyla bu çalışma saksı denemesi olarak 2022 yılında yürütülmüştür. Materyal ve Yöntem: Araştırma tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada 5 farklı sulama düzeyi (%120; %100; %80; %60 ve %40) incelenmiştir. Araştırmada sulama konuları; saksılarda 2 günlük eksilen nemin saksı su tutma kapasitesine getirilmesi için gerekli olan sulama suyu miktarının %40, %60, %80, %100 ve %120'sinin damla sulama yöntemiyle uygulandığı 5 farklı sulama suyu düzeyi konularından oluşturulmuştur. Bulgular: Çalışmada, konulara uygulanan sulama suyu miktarı 5,15-15,46 L/bitki arasında değişirken, bitki su tüketimi değerleri 5,37-15,61 L/bitki arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out in 2022 as a trial in pot in order to research into the effects of different drip irrigation levels on yield and yield components as well as important ethereal oil parameters in the basil under the conditions prevailing in Aydın. Material and Methods: The random parcels of the research were established with three repetitions according to the pattern of the trial. In the study, 5 different irrigation levels (120%; 100%; 80%; 60% and 40%) were examined. The subjects of irrigation in the study consisted of 5 different irrigation water levels in which 40%, 60%, 80%, 100% and 120% of the amount of irrigation water required to bring the decreased level of moisture in 2 days in the pots to the pot water retention capacity was applied through drip irrigation method. Results: In the study, the amount of irrigation water applied to the subjects varied between 5.15-15.46 L/plant, while the plant water consumption values varied between 5.37-15.61 L/plant.