Kadmiyum veya kurşun stresi altındaki buğday fidelerine dışarıdan gallik asit ve/veya kurkumin uygulamalarının büyüme, fotosentetik parametreler, antioksidan sistem ve tolerans üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of exogenous gallic acid and/or curcumin treatments on growth, photosynthetic parameters, antioxidant system, and tolerance in wheat seedlings under cadmium or lead stress
  1. Tez No: 969273
  2. Yazar: BÜŞRA ZENGİN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN YILDIZTUGAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 200 µM kadmiyum (Cd) veya 100 μM kurşun (Pb) stresine maruz kalan buğday (Triticum aestivum L.)'da 100 μM ekzojen GLA (gallik asit) ve/veya 100 μM CUR (kurkumin) uygulamalarının büyüme, klorofil flüoresansı, gaz değişim parametreleri enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlar ve tolerans üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Cd veya Pb uygulanması ile nisbi sürgün büyüme oranı (RGR), bağıl su içeriği (RWC), karbon asimilasyon oranı (A), stoma iletkenliği (gs), Fv/Fm ve Fv/Fo değerlerinde kontrole kıyasla önemli azalmaların olduğu görülmüştür. Yalnız Cd maruziyeti kontrol grubuna göre glutatyon redüktaz (GR), NADPH oksidaz (NOX), monodehidroaskorbat redüktaz (MDHAR) aktiviteleri ile dehidroaskorbat (DHA) ve okside glutatyon (GSSG) içeriklerini artırmıştır. Cd uygulamalarına GLA ilavesi katalaz (CAT), peroksidaz (POX), askorbat peroksidaz (APX), glutatyon peroksidaz (GPX), glutatyon S- transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR), MDHAR, glutatyon (GSH) aktivitelerini artırırken; CUR ilavesi süperoksit dismutaz (SOD), POX, APX, GPX, GST, NOX, dehidroaskorbat redüktaz (DHAR) ve MDHAR aktiviteleri ile total askorbat (tAsA) ve GSH içeriklerini artırmıştır. Pb uygulaması kontrol grubuna göre sadece CAT, GST, NOX, DHAR, MDHAR aktiviteleri ile DHA ve GSSG içeriğini indüklemiştir. Pb uygulamalarına GLA ilavesi SOD, CAT, POX, APX, GPX, GST, GR, NOX, DHAR, MDHAR aktiviteleri ile GSH içeriğini artırırken, CUR ilavesi POX, APX, GPX, GST, GR, NOX, DHAR, MDHAR aktiviteleri ile GSH birikimini yükseltmiştir. Cd ve Pb stresine maruz kalan buğday yapraklarında hücrelerin ve zarla çevrili organellerin membran bütünlüğünü bozan H2O2 ve TBARS içeriklerinde artış olduğu belirlenmiştir. GLA ve CUR uygulamalarıyla TBARS (Pb+GLA hariç) ve H2O2 içeriği azalmış ve oluşan oksidatif hasarın etkileri hafifletilmiştir. Sonuç olarak; GLA ve/veya CUR uygulaması, Cd veya Pb stresine maruz kalan bitkilerde oluşan oksidatif hasarın olumsuz etkilerini iyileştirerek önemli bir role sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to determine the effects of 100 μM exogenous GLA (gallic acid) and 100 μM exogenous CUR (curcumin) applications on tolerance, growth, chlorophyll fluorescence, gas exchange parameters, enzymatic and non-enzymatic antioxidants in wheat (Triticum aestivum L.) exposed to 200 μM Cd (cadmium) or 100 μM Pb (lead) stress. It was observed that there were significant decreases in the relative shoot growth rate (RGR), relative water content (RWC), carbon assimilation rate (A), stomatal conductance (gs), Fv/Fm and Fv/Fo values with the application of Cd or Pb compared to the control. Cd exposure alone increased the activities of glutathione reductase (GR), NADPH oxidase (NOX), and monodehydroascorbate reductase (MDHAR), as well as the contents of dehydroascorbate (DHA) and oxidized glutathione (GSSG), compared to the control group. The addition of GLA to Cd treatments increased the activities of catalase (CAT), peroxidase (POX), ascorbate peroxidase (APX), glutathione peroxidase (GPX), glutathione S-transferase (GST), glutathione reductase (GR), and MDHAR, as well as the content of glutathione (GSH). Meanwhile, the addition of CUR increased the activities of superoxide dismutase (SOD), POX, APX, GPX, GST, NOX, dehydroascorbate reductase (DHAR), and MDHAR, along with the contents of total ascorbate (tAsA) and GSH. Compared to the control group, Pb application alone induced only the activities of CAT, GST, NOX, DHAR, and MDHAR, as well as the content of DHA and GSSG. The addition of GLA to Pb applications increased the activities of SOD, CAT, POX, APX, GPX, GST, GR, NOX, DHAR, and MDHAR, along with the content of GSH. Meanwhile, the addition of CUR increased the activities of POX, APX, GPX, GST, GR, NOX, DHAR, and MDHAR, and also enhanced GSH accumulation. It was determined that there was an increase in H2O2 and TBARS contents, which disrupt the membrane integrity of cells and membrane-bound organelles in wheat leaves exposed to the Cd and Pb stress. With GLA and CUR applications, TBARS (except Pb+GLA) and H2O2 contents decreased and the effects of oxidative damage were mitigated. In conclusion, GLA and/or CUR application played an important role in ameliorating the negative effects of oxidative damage in plants exposed to Cd or Pb stress.