Ankara ekolojik şartlarında, öne çıkan pelemir (Cephalaria syriaca) genotiplerinde seleksiyon çalışması
Selection study on promising pelemir (cephalaria syriaca) genotypes in Ankara ecological condi̇tions
  1. Tez No: 969274
  2. Yazar: NEJLA ALTINEL DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
farklı lokasyonundan toplanmış 70 adet pelemir (Cephalaria syriaca L.) genotipi arasından Ankara, Muş ve Bolu şartlarında öne çıkmış 16 adet genotip ve standart çeşit olarak kullanılan Karahan çeşidi kullanılmıştır. Çalışma, 2023-2024 vejetasyon döneminde, genotiplerin Ankara ekolojik şartlarında, Tarla Bitkileri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftçiliği arazisinde, tesadüf blokları deneme deseninde üç tekerrürlü olarak kurulan denemede karşılaştırılarak, bitki boyu, ilk dal yüksekliği, yan dal sayısı, tabla sayısı, bin tane ağırlığı, dekara verim, yağ oranı, yağ verimi, protein oranı, protein verimi ve yağ asitleri kompozisyonu özelliklerini karşılaştırarak, verim ve verim özellikleri bakımından öne çıkan genotipleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, bitki boyu 75,30 ile 108,87 cm, ilk dal yüksekliği 33,60 ile 46,87 cm, yan dal sayısı 7,27 ile 10,27 adet, tabla sayısı 36,87 ile 82,93 adet, 1000 tane ağırlığı 11,16 ile 15,60 g, dekara verim 74,21 ile 255,56 kg/da, yağ oranı %16,04 ile %23,72, yağ verimi 16,67 ile 56,01 kg/da, protein oranı %22,18 ile %26,41 ve protein verimi 16,92 ile 58,03 kg/da aralıklarında elde edilmiştir. Sonuç olarak, 126 ve A50 genotiplerinin kayıt altına alınarak ıslah programlarına dahil edilmesi, ilerleyen dönemlerde farklı lokasyonlarda yapılacak adaptasyon denemelerinde değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, within the scope of the TUBITAK 1001/120R015 project, 16 promising genotypes of pelemir (Cephalaria syriaca L.) selected from 70 genotypes collected from 70 different locations across Turkey, along with the standard cultivar“Karahan”used as a control, were evaluated under the ecological conditions in Ankara, Muş and Bolu. The research was conducted during the 2023–2024 vegetation period using a randomized complete block design with three replications at the Field Crops Research Institute, İkizce Research and Application Farm. The aim of the study was to compare the genotypes based on plant height, first branch height, number of lateral branches, number of capitula, thousand seed weight, seed yield per decare, oil content, oil yield, protein content, protein yield, and fatty acid composition, in order to identify superior genotypes in terms of yield and yield components. In the study, plant height ranged from 75.30 to 108.87 cm, first branch height from 33.60 to 46.87 cm, number of lateral branches from 7.27 to 10.27, number of capitula from 36.87 to 82.93, thousand seed weight from 11.16 to 15.60 g, seed yield per decare from 74.21 to 255.56 kg/da, oil content from 16.04% to 23.72%, oil yield from 16.67 to 56.01 kg/da, protein content from 22.18% to 26.41%, and protein yield from 16.92 to 58.03 kg/da. As a result, it is recommended that the 126 and A50 genotypes be recorded and included in breeding programs and evaluated in adaptation trials to be carried out in different locations in the future.