Liderlik ve duygusal zekâ ekseninde antrenörlerin çalışma motivasyonu ve tükenmişlik dinamikleri
Leadership and emotional intelligence in the context of coaches work motivation and burnout dynamics
  1. Tez No: 969279
  2. Yazar: ERCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL SARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, liderlik tarzları ve duygusal zeka kavramlarının antrenörlerin çalışma motivasyonu ve tükenmişlik algıları üzerindeki etkilerini nicel bir metodoloji kullanarak incelemektir. Türkiye genelinde çeşitli spor dallarında faaliyet gösteren 689 antrenör, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve çalışma kapsamına alınmıştır. Araştırma sürecinde, katılımcılardan Liderlik Tarzları Ölçeği, Duygusal Zekâ Ölçeği, Çalışma Motivasyonu Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Envanteri gibi ölçüm araçlarını doldurmaları talep edilmiştir. Toplanan veriler, SPSS istatistiksel analiz programında işlenmiş, frekans analizleri, çapraz tablo analizleri ve korelasyon analizleri gibi çeşitli istatistiksel testler uygulanmıştır. Normal dağılıma bakılarak t-testi ve ANOVA testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, liderlik tarzlarının ve duygusal zeka düzeylerinin, antrenörlerin çalışma motivasyonunu olumlu yönde etkilediğini ve tükenmişlik düzeylerini azalttığını göstermiştir. Özellikle yüksek duygusal zeka düzeyine sahip antrenörlerin, stres yönetimi konusunda daha etkin oldukları ve takımlarını daha başarılı bir şekilde yönettikleri belirlenmiştir. Bu bulgular, antrenörlük mesleği için liderlik ve duygusal zeka becerilerinin önemini vurgulamakta ve bu alanlarda eğitim programlarının geliştirilmesi gerekliliğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, liderlik ve duygusal zeka eğitimlerinin antrenörlerin profesyonel gelişimine önemli katkılarda bulunduğunu ve sporcular üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koymuştur. Çalışma, liderlik ve duygusal zeka alanındaki literatüre değerli katkılarda bulunarak, bu kavramların antrenörlerin profesyonel yaşamlarındaki rollerini ve etkilerini detaylı bir şekilde ele almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of leadership styles and emotional intelligence on coaches' work motivation and burnout perceptions using a quantitative methodology. A total of 689 coaches working in various sports disciplines across Turkey were selected through convenience sampling and included in the study. During the research process, participants were requested to fill out measurement tools such as the Leadership Styles Scale, Emotional Intelligence Scale, Work Motivation Scale, and the Maslach Burnout Inventory. The collected data were processed using the SPSS statistical analysis program, and various statistical tests, including frequency analyses, cross-tabulations, and correlation analyses were applied. T-tests and ANOVA tests were conducted after checking for normal distribution.The research findings indicate that leadership styles and levels of emotional intelligence positively influence coaches' work motivation and decrease their levels of burnout. In particular, coaches with high levels of emotional intelligence were found to be more effective in stress management and led their teams more successfully. These results underscore the importance of leadership and emotional intelligence skills in the coaching profession and point to the need for developing educational programs in these areas. In conclusion, this study demonstrates that training in leadership and emotional intelligence significantly contributes to coaches' professional development and has positive effects on athletes. The study makes valuable contributions to the literature on leadership and emotional intelligence by extensively exploring the roles and impacts of these concepts in the professional lives of coaches.