Türkçenin tarihî ve çağdaş lehçelerinde takı ve aksesuarla ilgili sözler
Words about jewelry and accessories in historical and contemporary dialects of Turkish
  1. Tez No: 969312
  2. Yazar: GAMZE KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Türk dili, Moğolistan ve Çin'den Balkanlar'a kadar uzanan geniş coğrafyada yaşayan Türk halklarının konuştuğu ve oluşturduğu diller bütünüdür. Bu coğrafyalarda yaşayan Türk halkları târih boyunca birleşip güçlenmiş ve ayrılıp müstakil beylikler şeklinde yaşamışlardır. Türk dili, târihî Türk lehçeleri ve çağdaş Türk lehçeleri olmak üzere ikiye ayrılır. Çalışmamız Türkçenin hem târihî dönemini hem de çağdaş dönemini kapsamaktadır. Türkçenin târihî Türk lehçelerinde araştırma alanımız şu şekildedir: Köktürk Türkçesi, Uygur Türkçesi, Karahanlı Türkçesi, Harezm Türkçesi, Çağatay Türkçesi, Kıpçak Türkçesi, Eski Anadolu Türkçesi ve Osmanlı Türkçesidir. Çalışmamızın çağdaş Türk lehçeleri bölümü ise yön sınıflandırmasına göre yapılacaktır. Güneybatı grubu Türk Lehçeleri, Türkiye Türkçesi, Azerbaycan Türkçesi, Türkmen Türkçesi ve Gagavuz Türkçesi olmak üzere dört lehçeden oluşmaktadır. Güneydoğu grubu Türk lehçeleri, Özbek Türkçesi ve Uygur Türkçesi olmak üzere iki lehçeden oluşmaktadır. Kuzeybatı grubu Türk lehçeleri, Tatar Türkçesi, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Başkurt Türkçesi, Nogay Türkçesi, Kırım Tatar Türkçesi, Karakalpak Türkçesi, Kumuk Türkçesi ve Karaçay-Balkar Türkçesi olmak üzere dokuz lehçeden oluşmaktadır. Kuzeydoğu grubu Türk lehçeleri, Altay Türkçesi, Hakas Türkçesi ve Tuva Türkçesi olmak üzere üç lehçeden oluşmaktadır. Türkçenin târihî ve çağdaş döneminde birçok lehçe bulunmakta ve bu lehçeler birbirinden ses ve biçim bilgisi bakımından farklılık göstermektedir. Türkiye Türkçesi esas alınarak yapılan sınıflandırma sonrasında takı ve aksesuarlar hakkında bilgiler verildikten sonra, bilgiler bazı görsellerle desteklenerek kelimelerin kökenleri hakkında bilgiler de verilecektir. Kelimelerin târihî ve çağdaş Türk lehçelerindeki görünümleri verildikten sonra tezin konusunu oluşturan aksesuar ve takı ile ilgili sözler taranan kitaplardan örneklerle desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
The Turkish language is the totality of languages spoken and formed by the Turkish people living in a wide geography extending from Mongolia and China to the Balkans. The Turkish people living in these geographies have united and strengthened throughout history and have separated and lived as independent principalities. The Turkish language is divided into two as historical Turkish dialects and contemporary Turkish dialects. Our study covers both the historical period and the contemporary period of Turkish. Our research area in the historical Turkish dialects of Turkish is as follows: Gokturk Turkish, Uyghur Turkish, Karakhanid Turkish, Khwarezm Turkish, Chagatai Turkish, Kipchak Turkish, Old Anatolian Turkish and Ottoman Turkish. The contemporary Turkish dialects section of our study will be conducted according to the direction classification. The Southwestern group of Turkish Dialects consists of four dialects: Turkey Turkish, Azerbaijani Turkish, Turkmen Turkish and Gagauz Turkish. The Southeastern group of Turkish dialects consists of two dialects, Uzbek Turkish and Uyghur Turkish. The Northwestern group of Turkish dialects consists of nine dialects, namely Tatar Turkish, Kazakh Turkish, Kirghiz Turkish, Bashkir Turkish, Nogay Turkish, Crimean Tatar Turkish, Karakalpak Turkish, Kumuk Turkish and Karachay-Balkar Turkish. The Northeastern group of Turkish dialects consists of three dialects, namely Altai Turkish, Khakas Turkish and Tuva Turkish. There are many dialects in the historical and contemporary periods of Turkish, and these dialects differ from each other in terms of phonetics and morphology. After the classification based on Turkey Turkish, information about jewelry and accessories will be given. The information will be supported with some visuals and information about the origins of the words will be given. After the appearances of the words in historical and contemporary Turkish dialects are given, the words related to accessories and jewelry, which constitute the subject of the thesis, will be supported with examples from the scanned books.