Filistin'de İslami vakıflara yönelik İsrail politikasının değerlendirilmesi
Evaluation of Israeli policy towards Islamic foundations in Palestine
  1. Tez No: 969347
  2. Yazar: MOHAMMED A. Y. ALMAJAYDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Tarih, Political Science, International Relations, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Tarihsel süreç içerisinde her ülke nezdinde vakıfların önemli işlev ve fonksiyonları mevcuttur. Türlerine bağlı olarak birçok çeşidi bulunan vakıflardan İslami vakıflar dikkatle incelemeye alınmaktadır. Bir diğer önemli nokta da İsrail'in geçmişi çok eskilere dayanan Filistin politikalarıdır. Çalışmamız içerisinde ise uzun yıllar Filistin ve Filistin'deki vakıflar üzerinde çeşitli faaliyetlerde bulunan ve bazı politikalar uygulayan İsrail üzerinde durulmaktadır. Bu çerçevede, Filistin'deki İslami vakıflar kısaca mercek altına alınmakta, söz konusu vakıflar ve vakıf topraklarına ilişkin hak ihlallerine değinilmektedir. İsrail'in Filistin üzerindeki politikaları analiz edilirken, özellikle Müslümanlara ait vakıf topraklarının durumu, çeşitli siyonist uygulamalar, hak ihlalleri, el koymalar ve Arapların sahip olduğu araziler üzerinde İsrail'in hak iddiaları Filistin üzerindeki politikalar açısından mercek altına alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, foundations have played a significant role in every country. Islamic foundations, of which there are many types depending on their type, are being carefully examined. Another crucial point is Israel's long-standing policies on Palestine. This study focuses on Israel, which has engaged in various activities and implemented policies regarding Palestine and its foundations for many years. Within this framework, Islamic foundations in Palestine are briefly examined, and the rights violations related to these foundations and their lands are addressed. In analyzing Israel's policies on Palestine, the situation of Muslim-owned foundation lands, various Zionist practices, rights violations, seizures, and Israeli claims on Arab-owned lands are particularly examined in terms of its policies on Palestine.