Sivil toplumda proje bazlı emek: Çalışan deneyimlerinin prekarya kavramı bağlamında incelenmesi
Project-based labor in civil society: An analysis of employee experiences in the context of the concept of precariat
  1. Tez No: 969348
  2. Yazar: AYBİKE NUR BALBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
Özet
Neoliberal politikaların emek rejiminde yarattığı dönüşüm, yalnızca özel ve kamu sektörlerini değil, aynı zamanda üçüncü sektör olarak adlandırılan sivil toplum alanını da derinden etkilemiştir. Bu tez, Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarında proje bazlı istihdam edilen çalışanların emek deneyimlerini prekarya kavramı çerçevesinde anlamayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen bu çalışmada, sivil toplumun yoğun örgütlendiği şehirler olan İstanbul, Ankara ve Gaziantep illerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarında hâlihazırda görev yapan ya da son iki yıl içinde en az altı ay süreyle bu kuruluşlarda proje bazlı çalışmış olan 21 kişiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen nitel verilerin analizinde bir nitel veri analiz yazılımı olan Taguette kullanılmıştır. Türkiye'de prekarya kavramı üzerine yapılan araştırmalarda sivil toplum çalışanlarına odaklanan bir çalışmanın bulunmaması, bu tezin özgün katkısını ortaya koymaktadır. Araştırma bulguları, sivil toplum çalışanlarının güvencesizlik ve belirsizlik ekseninde şekillenen bir emek rejimi içinde faaliyet gösterdiğini, psikososyal düzeyde yıpranma yaşadıklarını, ayrıca kurumsal temsil ve katılım mekanizmalarında çalışanların büyük ölçüde dışlandığını ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, hizmet alanlar açısından değerlendirildiğinde, proje bazlı istihdamın süreksizlik ve fon odaklılık nedeniyle hizmetlerin niteliğini olumsuz etkilediği ve performans göstergelerinin niceliksel çıktılara indirgenerek değerlendirildiği saptanmıştır. Bu çalışma, Türkiye sivil toplum alanında yaygınlaşan proje bazlı istihdam biçiminin çalışanlar, kurumlar ve hizmet alanlar üzerindeki etkilerini görünür kılmayı hedeflemekte; bu doğrultuda, yapısal sorunların çözümüne katkı sunabilecek öneriler geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation of the labor regime brought about by neoliberal policies has profoundly affected not only the private and public sectors, but also civil society, the so-called third sector. This thesis aims to understand the labor experiences of project-based employees in civil society organizations in Turkey within the framework of the concept of precariat. This study, conducted using a qualitative research method, is based on in-depth interviews with 21 individuals who are either currently working or have worked on a project basis for at least six months within the last two years in civil society organizations operating in Istanbul, Ankara, and Gaziantep cities where civil society is densely organized. A qualitative data analysis software, Taguette, was used to analyze the qualitative data obtained from the interviews. The absence of a study focusing on civil society workers in the research on the concept of precariat in Turkey reveals the original contribution of this thesis. The research findings reveal that civil society workers operate within a labor regime shaped by insecurity and uncertainty, experience wear and tear on a psychosocial level, and are largely excluded from institutional representation and participation mechanisms. Furthermore, from the perspective of service recipients, project-based employment has been found to negatively affect the quality of services due to its discontinuous and funding-oriented nature, with performance indicators being reduced to quantitative outputs.This study aims to make visible the impacts of the increasingly prevalent project-based employment model in Turkey's civil society sector on employees, organizations, and service recipients; in this regard, it seeks to develop recommendations that may contribute to addressing the structural problems within the field.