Kıyı yapılarında çevresel etki değerlendirmesi uygulamalarının su ekosistemi üzerinde irdelenmesi: altınova tersaneler bölgesi örneği
Investigation of environmental impact assessment applications in coastal structures on aquatic ecosystem: the example of altinova shipyards region
- Tez No: 969450
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kıyı yapılarında çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) uygulamaları, Altınova Tersaneler Bölgesi özelinde incelenmiştir. ÇED süreci, bir projenin çevre üzerinde yaratabileceği olumlu ve olumsuz etkilerin belirlenmesi, bu etkilerin azaltılması ya da önlenmesine yönelik önlemlerin ve alternatif çözümlerin değerlendirilmesini içeren çok yönlü ve sistematik bir süreçtir. Özellikle kıyı yapıları gibi çevresel duyarlılığı yüksek alanlarda gerçekleştirilen faaliyetlerde, çevresel etkilerin doğru ve kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, Altınova Tersaneler Bölgesi'nde yer alan tesislerin ÇED süreçleri ayrıntılı olarak incelenmiş; arazi hazırlık, inşaat ve işletme aşamalarında toprak yapısı, jeolojik özellikler, hava ve su kirliliği, halk sağlığı, flora-fauna ve su ekosistemleri üzerindeki etkiler analiz edilmiştir. Ayrıca, bölgedeki faaliyetlerin deniz suyu kalitesi üzerindeki etkileri izleme verileri ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, dünya genelinde sürdürülebilir ve çevre dostu tersanecilik alanında uygulanan iyi örnekler araştırılarak, Türkiye'deki tersaneler için geliştirilebilir öneriler sunulmuştur. Bu bağlamda, çevresel etkilerin azaltılmasına yönelik uluslararası iyi uygulamalar ile mevcut durum arasında karşılaştırmalı bir analiz yapılmış, Altınova Tersaneler Bölgesi özelinde sürdürülebilir tersanecilik yaklaşımlarının uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Environmental Impact Assessment (EIA) practices in coastal structures are examined with a specific focus on the Altınova Shipyard Region. The EIA process is a comprehensive and systematic procedure that involves identifying the potential positive and negative environmental impacts of a project, evaluating alternative solutions, and proposing mitigation or prevention measures. In activities carried out in environmentally sensitive areas such as coastal zones, it is of critical importance to conduct accurate and comprehensive environmental impact analyses. Accordingly, the EIA processes of facilities located in the Altınova Shipyard Region were analyzed in detail. The impacts on soil structure, geological characteristics, air and water pollution, public health, flora-fauna, and aquatic ecosystems were examined throughout the land preparation, construction, and operational phases. Furthermore, the effects of regional activities on seawater quality were assessed based on monitoring data. In the final part of the study, best practices in sustainable and environmentally friendly shipbuilding worldwide were reviewed, and recommendations were proposed for potential applications in Turkish shipyards. In this context, a comparative analysis was conducted between international good practices aimed at reducing environmental impacts and the current conditions in the region, and the applicability of sustainable shipbuilding approaches in the Altınova Shipyard Region was discussed.