Bingöl ili sokak köpeklerinde dışkı bakılarına göre Helmint enfeksiyonlarının yayılışı ve zoonotik önemi
Prevalence of Helminth infections in stray dogs in Bingöl province according to fecal examinations and their zoonotic importance
- Tez No: 969647
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Parazitoloji Bilim Dalı
Özet
Köpek ve insan teması günümüze kadar gelen ve devam eden binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Önceleri insan artıkları ile beslenen vahşi kurtlar zamanla insan temasına alışarak insan-köpek birlikteliğinin temellerini atmışlardır. İnsanının köpek üzerine yapmış olduğu seçici üretme müdahaleleri sonucu ise çeşitli şekil ve büyüklükte atalarından daha evcil olan köpek ırkları geliştirilmiştir. Günümüzde özellikle sokak hayvanlarının serbest dolaşabildiği ülkelerde bu birlikteliğin günlük hayata dahlini görmek mümkündür. Köpek insan ilişkisi kaçınılmaz olarak birçok zoonoz hastalığı da beraberinde getirmiştir. Bu tez çalışması Bingöl ilindeki sokak köpeklerinde dışkı bakılarına göre helmint enfeksiyonlarının yayılışını ve zoonotik önemini belirlemek için yapılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Bingöl İlinde faaliyet gösteren Bingöl Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi'ne yıl boyunca getirilen paraziter tedavi görmemiş çeşitli ırkta, yaşta ve cinsiyetteki sokak köpeklerinden 50 dışkı örneği alınarak makroskopik muayene, natif muayene, flotasyon ve sedimentasyon yöntemleriyle helmint enfeksiyonu açısından incelenmiştir. İncelenen 50 dışkı örneği içerisinde toplamda en fazla bulunan türün T. canis (%20) türü, en az bulunan türün ise T. leonina (%6) olduğu görülmüştür. 50 adet dışkı örneği içerisinde D. caninum %10 oranında bulunurken Isospora sp. %10 oranında bulunmuştur. Dışkı örneklerinde bulunan helmint türlerinin bölgede yaşayan insan sağlığı açısından önemi saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen veriler sokak köpeklerinde antiparaziter mücadelenin toplum sağlığı açısından da önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir. Sokak köpeklerinde yaş, ırk ve cinsiyet ayırmaksızın görülebilen paraziter enfeksiyonlar popülasyonun tamamında düzenli bir antiparaziter mücadelenin gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The theme of dogs and humans has a history spanning thousands of years and continues to the present day. Initially, wild wolves that fed on human leftovers gradually became accustomed to human presence, laying the foundations of the human-dog relationship. As a result of humans' selective breeding interventions on dogs, breeds that are more domesticated than their ancestors and vary in shape and size have been developed. Today, especially in countries where stray animals are free to roam, it is possible to observe the integration of this companionship into daily life. The human-dog relationship has inevitably brought with it many zoonotic diseases as well. This study was conducted to determine the prevalence of helminth infections and their zoonotic significance in stray dogs in Bingöl Province based on fecal examinations. In this study, 50 fecal samples were collected from various breeds, ages, and sexes of stray dogs that were brought throughout the year to the Bingöl Municipality Temporary Animal Shelter, which had not received parasitic treatment. The samples were examined for helminth infections using macroscopic examination, native examination, flotation, and sedimentation methods. Among the 50 fecal samples examined, Toxocara canis was identified as the most prevalent species, detected in 20% of the samples, while Toxascaris leonina was the least prevalent, found in 6%. Dipylidium caninum and Isospora spp. were each detected in 10% of the samples. The importance of the helminth species found in fecal samples for the health of the local population has been investigated. The data obtained from the study once again demonstrate that antiparasitic control in stray dogs is also of significant importance for public health. Parasitic infections, which can be observed in stray dogs regardless of age, breed, or sex, highlight the necessity of implementing regular antiparasitic control measures across the entire population.