Lifecycle performance of aging offshore jacket platforms: Integrating corrosion, fatigue, and hazard resilience for reliability-based design
Yaşlanan ceket tipi açık deniz yapılarının yaşam döngüsü performansı: Güvenirliliğe dayalı tasarım için korozyon, yorulma ve afetlere karşı dirençliliğin entegrasyonu
  1. Tez No: 969685
  2. Yazar: EFE MERT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Mühendislik yapıları, zamanla dış ve çevresel yükler nedeniyle bozulma gösterir ve arıza riski taşır. Yapısal dirençlilik analizi, bu yapıların kesintilere karşı koyma ve işlevselliğini koruyarak toparlanma yeteneğini değerlendirir. Doğu Akdeniz'de artan petrol ve gaz arama faaliyetleri, açık deniz platformlarına olan talebi yükseltmiştir. Bu yapılar, korozyon, çatlaklar ve hidrokarbon sızıntıları kaynaklı patlama ve alev alma gibi zorlu koşul ve afetlerle karşılaşır; bu nedenle dayanıklı ve güvenilir tasarımlar gereklidir. Bu tez, yaşlanan denizaşırı platformların tekli yük olayları altındaki zamanla değişen direncini incelemektedir. Çalışma, hidrokarbon sızıntıları kaynaklı patlama ve alev alma, yorulma çatlakları ve korozyon kaynaklı incelmeye odaklanarak, Levanten Denizi'nin benzersiz çevresel koşullarında birikimli hasar mekanizmalarının etkisini analiz eder. Zamana bağlı bir direnç değerlendirme modeli kullanılarak, yapısal dirençteki azalma incelenmiştir. Korozyon ve çatlak ilerlemesi, özellikle en hassas bölgeler olan dalgaların çarptığı ve sualtı bölgelerinde, doğrusal bozulma fonksiyonlarıyla modellenmiştir. Analiz, 15 ve 50 yıllık hizmet ömürlerini kapsayarak kısa ve uzun vadeli dirençliliği ve güvenilirliği değerlendirir. Bu faktörlerin entegre edilmesiyle, araştırma, aşırı deniz ortamlarında denizaşırı platformlarının uzun süreli stres altındaki davranışına ışık tutarak daha güvenli ve dirençli tasarımların geliştirilmesine katkı sağlar
Özet (Çeviri)
Engineering structures deteriorate over time due to external and environmental loads, posing significant risks of structural failure. To address these risks, structural resilience analysis has emerged as a critical methodology that evaluates a system's ability to withstand disruptions and recover functionality following damage. This approach is particularly vital for offshore platforms in the East Mediterranean, where growing oil and gas exploration activities have dramatically increased demand for reliable marine structures that can endure harsh environmental conditions while maintaining operational safety. These structures face harsh conditions, including corrosion, cracks, fire, and explosion caused by hydrocarbon leaks, necessitating resilient and reliable designs. This thesis assesses the time-dependent resilience and reliability of aging offshore jacket platforms under single-load events, focusing on disasters, fatigue cracks, and corrosion. The study examines the Levantine Sea's unique environmental conditions, analyzing how cumulative damage mechanisms affect structural integrity. A time-dependent resilience and reliability framework evaluates resistance degradation, using linear functions to model corrosion and crack progression, atmospheric, submerged, and particularly in vulnerable splash zones. The analysis spans 15- and 50-year service lives to assess short- and long-term durability. By integrating these factors, the thesis provides a framework for offshore platform behavior under prolonged stress, supporting safer and more resilient designs in extreme marine environments.