Development of sımulatıon codes for spect and pet ımagıng systems
Spect ve pet görüntüleme sistemleri için benzetim geliştirme
- Tez No: 969729
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY BAYRAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Tek foton emisyon tomografisi (SPECT) ve pozitron emisyon tomografisi (PET) teknolojileri nükleer tıpta tanı amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu görüntüleme cihazları fizyolojik, metabolik ve moleküler düzeylerde bilgi sağlar. Hem SPECT hem de PET tarayıcıları ile elde edilen görüntü kalitesi, bileşen malzemelerin geometrik tasarımı ve fiziksel özelliklerinden etkilenir. Günümüzde simülasyon platformları, nükleer tıp alanında cihazların optimizasyonu ve modifikasyonu için kullanılan vazgeçilmez araçlardır. Simülasyon yöntemleri, sadece tasarımlarda maliyet ve zaman açısından etkili olmayıp aynı zamanda yeni görüntüleme sistemlerinin geliştirilmesinde de etkili araçlar olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda bu tez çalışması konusu, SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki çift başlı Mediso Any Scan S SPECT ve KTÜ Farabi Hastanesi 'ndeki GENERAL ELECTRIC (GE) Discovery-IQ PET model pozitron emisyon tomografisi (PET) görüntüleme sistemleri için simülasyon kodları geliştirmektir. Bu çerçevede ilgili SPECT ve PET sistemleri için GEANT4 tabanlı simülasyon kodları geliştirilmiştir. Geliştirlen bu kodların geçerliliği hem SPECT ve hem de PET sistemlerinin deneysel performans parametreleri ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Ayrıca, modellenen SPECT tarayıcısı için çeşitli sintilasyon kristalleri kullanılarak, içsel performans parametrelerine ek olarak kolimatör optimizasyonu da gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Single photon emission tomography (SPECT) and positron emission tomography (PET) technologies are widely utilized for diagnosis in nuclear medicine. These imaging devices provide knowledge at the physiological, metabolic, and molecular levels. The image quality that is obtained via both SPECT and PET scanners is impacted by the geometric design and physical properties of component materials. Today, simulation platforms are indispensable tools for the optimization and modification of devices in the field of nuclear medicine. Simulation methods are not only cost- and time-effective in design but are also used as effective tools in the development of new imaging systems. In this context, the subject of this thesis is to develop simulation codes for the dual-head Mediso Any Scan S SPECT at SBU Trabzon Kanuni Training and Research Hospital and the GENERAL ELECTRIC (GE) Discovery-IQ PET model positron emission tomography (PET) imaging systems at KTU Farabi Hospital International. In this context, GEANT4-based simulation codes were developed for the relevant SPECT and PET systems. The validity of these codes was verified by comparing them with experimental performance parameters for both SPECT and PET systems. Furthermore, collimator optimization was performed in addition to intrinsic performance parameters for the modelled SPECT scanner using various scintillation crystals.