Dizi birleştirme probleminde zaman – bellek ödünleşimi
Time - space tradeoff in array merging problem
- Tez No: 969973
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Toplam N elemanlı iki farklı sıralı diziyi birleştirmek, fazladan N elemanlık ek bellek kullanılarak çözülmekte olup Birleştirme Sıralaması (Merge Sort) algoritmasında uygulanmaktadır. Ancak bu fazladan bellek kullanımı, ek bellek gerektirmeyen, yerinde birleştirme yapan algoritmalara göre ciddi dezavantaj oluşturmaktadır. Ek bellek kullanmadan verimli bir şekilde birleştirme yapmak, eski zamanlardan itibaren birçok bilgisayar bilimcilerinin üzerinde çalıştığı ancak tam anlamıyla tatmin edici bir çözüme ulaşamadıkları bir problemdir. Bu çalışma kapsamında dizi birleştirme problemine yönelik farklı bir bakış açısı sunulmuştur. Bu alternatif yaklaşım çerçevesinde dizi birleştirme probleminde mevcut zaman-bellek ödünleşimi potansiyeli (biraz bellekten ve biraz çalışma zamanından ödün vermek) kullanılarak yeni bir dizi birleştirme algoritması tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Zaman-bellek ödünleşimi tabanlı bu birleştirme algoritması C++ programlama diliyle gerçeklenmiş olup performans testlerinin yapılması için iki farklı test ortamı oluşturulmuştur. İlk test ortamında, rand () fonksiyonu ile oluşturulan farklı problem uzunlukları (N) ve farklı ek bellek uzunlukları (k) için algoritmanın performansı test edilmiştir. İkinci test ortamı ise bu birleştirme algoritmasının Birleştirme Sıralaması (Merge Sort) algoritmasında kullanılarak farklı girdi tipleri ile performans testlerinin yapıldığı ortamdır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen birleştirme algoritmasının farklı ek bellek kullanımları için bellek arttıkça algoritmanın karmaşıklığının azaldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The problem of merging two distinct sorted arrays, comprising a total of N elements, is conventionally addressed by allocating an auxiliary buffer of size N – an approach employed in the Merge Sort algorithm. However, this additional memory requirement constitutes a significant drawback compared to in-place merging algorithms that perform the merge without extra storage. Efficient in-place merging has long been recognized as a challenging problem, studied by numerous researchers, but yet no fully satisfactory solution has emerged. In this thesis, an alternative perspective on the array merging problem is presented. Within this framework, a new merge algorithm is designed and implemented by exploiting the inherent time-space trade-off (trading a modest amount of extra space for reduced execution time). This time-space trade-off-based merging algorithm has been implemented in C++ and evaluated in two distinct test environments. In the first, algorithm's performance is measured across various problem instances of size N generated by the rand () function and auxiliary buffer sizes k. In the second, the merging algorithm is integrated into the Merge Sort procedure and benchmarked on multiple input distributions. The experimental results confirm that, increasing the amount of auxiliary buffer k, decreases the algorithm's overall time complexity.