Ortaokul Türkçe dersi dinleme becerisi uygulama sınavlarının etkililiği üzerine bir araştırma
The effect of participatory listening activities on listening compherehension sikills
- Tez No: 969989
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Millî Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı itibarıyla dinleme ve konuşma becerilerinin gelişimini daha sistemli bir şekilde ölçmek ve değerlendirmek amacıyla dinleme ve konuşma becerilerine yönelik uygulama sınavlarını ortaokul ve lise düzeyindeki okullarda uygulamaya başlamıştır. Bu sınavlar öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini kullanabilme düzeylerini doğru ve etkili bir şekilde ölçmeyi, bu sayede öğrencilerdeki öğrenme eksikliklerini belirleyerek gerekli dönütleri sağlamayı ve öğrencilerde dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. İlk kez 2023-2024 eğitim-öğretim yılında uygulanmaya başlanan ve Türkçe dersi başarı puanının %25'ini etkileyen dinleme sınavlarının, öğretmenler ve öğrenciler arasında nasıl bir karşılık bulduğu, öğretmen ve öğrencilerin süreç içerisinde karşılaştıkları zorlukların neler olduğu, bu sınavların amaçlara uygun olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilemediği ve bu uygulamaların dinleme becerisine etkisi hakkında yeterince kapsamlı bir çalışma henüz yapılmamıştır. Bu çalışma, ortaokul Türkçe derslerinde uygulanmaya başlanan dinleme sınavlarının uygulanabilirliğini ve etkililiğini değerlendirmeyi bununla birlikte öğretmen ve öğrencilerden dinleme sınavı uygulamalarına ilişkin alınan görüşlerden de yola çıkarak etkili bir dinleme sınavı için ihtiyaç duyulan noktaları tespit edebilmeyi hedeflemektedir. Araştırma kapsamında, ortaokul düzeyinde uygulanan dinleme sınavı uygulamalarına yönelik öğretmen ve öğrencilerden görüşler alınmış ve sınava ilişkin alan uzmanlarının da görüşleri incelenerek dinleme sınavlarındaki başlıca eksiklikler ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, ortaokul seviyesindeki Türkçe derslerinde dinleme becerilerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesine katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Starting from the 2023–2024 academic year, the Turkish Ministry of National Education has introduced new mandatory performance-based assessments for listening and speaking skills at the secondary and high school levels in order to more comprehensively and systematically evaluate these crucial competencies. These new assessments aim to accurately and effectively measure students' proficiency in listening and speaking, identify any exciting learning deficiencies, provide appropriate and constructive feedback, and ultimately support the overall development of students' oral language skills. The listening exams, which have been implemented for the first time in the 2023–2024 academic year and account for 25% of students' overall achievement scores in the Turkish language course, have not yet been examined in sufficient depth. Their reception by teachers and students, the specific challenges encountered during the process, their alignment with intended objectives, and their measurable impact on listening proficiency all require more thorough investigation. This study aims to evaluate the applicability and effectiveness of listening exams in middle school Turkish language courses and to identify the essential components that are crucial for an effective listening assessment. Within the scope of the research, the valuable opinions of both teachers and students regarding the listening exams were collected, and expert insights were also examined to reveal the major deficiencies and potential areas for improvement in the current implementation. As a result, the study aims to contribute meaningfully to the development of informed and practical suggestions for the measurement and evaluation of listening skills in middle school Turkish language education.