Veri koruma hukuku açısından sağlıkta yapay zekâ
Artificial intelligence in health in terms of data protection law
  1. Tez No: 969988
  2. Yazar: SERA CONKBAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEMSİ BARIŞ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızla gelişen yapay zekâ teknolojileri, sağlık alanında teşhis, tedavi, hasta yönetim hizmetleri ve araştırma bakımından oldukça ihtiyaç duyulan sağlık verilerini kullanmaktadır. Ancak hassasiyet oranı yüksek olan bu verilerin yapay zekâ tarafından işlenmesi, bireylerin mahremiyeti ve kişisel verilerinin korunması hususunda büyük riskler barındırmaktadır. Bu tez kapsamında, sağlıkta yapay zekâ sistemleri ile bu sistemler aracılığıyla işlenen sağlık verilerinden bahsedilmekte ve bu verilerin korunamamasından doğan sorumluluk türleri incelenmektedir. Bu doğrultuda 6698 sayılı KVKK çerçevesinde kişisel verilerin işlenmesi hususu detaylıca açıklanmakta, yapay zekâ sistemleri aracılığıyla işlenen veri ihlalleri örnekler ile desteklenmekte ve ihlal sonucu Türk hukukuna göre hangi sorumluluk türlerine dayanılabileceği anlatılmaktadır. Bunun sonucunda temel ilkeler ve güncel düzenlemeler göz önünde bulundurularak yapay zekâ kullanımının yarattığı dezavantajlara çözüm önerileri geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's rapidly advancing artificial intelligence technologies utilize health data that is highly needed for diagnosis, treatment, patient management services, and medical research. However, the processing of such highly sensitive data by artificial intelligence poses significant risks to individuals' privacy and the protection of their personal data. Within the scope of this dissertation, the types of liability arising from the use of artificial intelligence systems in healthcare, the health data processed through these systems, and the consequences of failing to protect this data are examined. In this regard, the processing of personal data within the framework of Law No. 6698 on the Protection of Personal Data (KVKK) is explained in detail, data breaches occurring through artificial intelligence systems are supported with examples, and the types of liability that may be arise under Turkish law as a result of such breaches are discussed. As a result, solution proposals are developed to address the disadvantages caused by the use of artificial intelligence, taking into account the fundamental principles and current regulations.