Plazma sprey ZrO2 termal bariyer kaplamasına silisyum karbür ilavesinin kaplama özellikleri üzerine etkisi
The Effect of silicon carbide doping on the performance of the plasma-sprayed ZrO2 thermal barrier coatings
  1. Tez No: 97001
  2. Yazar: ADİL ALPAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. SUAT CANARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PLAZMA SPREY Zr02 TERMAL BARİYER KAPLAMASINA SİLİSYUM KARBÜR İLAVESİNİN KAPLAMA ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ ADIL ALPAY Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sivil Havacılık Anabilim Dalı Danışman : Yrd. Doç. Dr. N. Suat CANARSLAN 2000 Bu çalışmada, SiC ilavesinin plazma sprey Ca kısmen stabilize ZrÜ2 termal bariyer kaplamasının performansına olan etkisi incelenmiştir. Yapışma mukavemeti ve ısı-yalıtım direnci SiC ilaveli kaplamanın performansını değerlendirmek için kullanılmıştır. SiC ilave miktarı ağırlıkça %0 ila %15 arasında değiştirilmiş ve yapışma mukavemetine bağlı olarak optimize edilmiştir. Bu deneyde kullanılan altlık titanyum esaslı bir alaşımdı. Kaplama numune yüzeylerine METCO 3 MB torch kullanılarak plazma sprey metodu ile uygulandı. Çekme ve eğilme deneyleri sonucunda SiC miktarının kritik olduğu ve %5 ağırlık oranındaki SiC katkılı kaplamanın ısı yalıtım direnci katkısız ticari kaplamanınkine kıyaslanabilir seviyede olduğu gözlenmiştir. Öte yandan yapışma mukavemetini büyük ölçüde iyileştirdiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kaplama, Plazma Spreyi, Termal Bariyer Kaplama, Seramik i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE EFFECT OF SILICON CARBIDE DOPING ON THE PERFORMANCE OF THE PLASMA-SPRAYED Zr02 THERMAL BARRIER COATINGS ADIL ALPAY Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Civil Aviation Program Supervisor : Assist. Prof. Dr. N. Suat CANARSLAN 2000 In the present study, the effect of the silicon carbide doping on the performance of the plasma-sprayed Ca partially stabilized Zr02 thermal barrier coating was investigated. Adhesive strength and heat-insulating resistance were used to evaluate performance of the SiC-doped coating. The amount of SiC additive varied in the range from 0% to 15% wt and was optimized with respect to adhesive strength. Adhesive strength was analyzed by tensile and bending tests. The substrate used in this experiment was titanium base alloy. The coating was plasma sprayed on the surfaces of samples using METCO 3 MB torch. It was shown by tensile and bending tests that the amount of SiC doping was critical and the 5% wt SiC-doped _coa ting tremendously improved the adhesive strength, while the heat-insulating resistance of SiC-doped coating was comparable with the commercial undoped coating. Keywords : Coating, Plasma Spraying, Thermal Barrier Coating, Ceramics ii