Çinko oksit yarıiletken bileşiğin elektriksel ve optik özellikleri
Electrical and optical properties of zinc oxide semiconductor component
  1. Tez No: 97000
  2. Yazar: OSMAN AKKOYUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇİNKO OKSİT YARIİLETKEN BİLEŞİĞİN ELEKTRİKSEL VE OPTİK ÖZELLİKLERİ OSMAN AKKOYUNLU Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Muhsin ZOR 2000 Bu tezde, katkılanmış ve katkdanmamış ZnO filmlerin elektriksel ve optik özelikleri çalışılmış. Katkdanmamış ZnO filmlerin termal olarak kararlı olmadığından pratik uygulamalar için uygun değildir. Buna karşın, Al ve in vb. ile katkılanan ZnO filmler pratik uygulamalar için uygundur çünkü filmler elektriksel ve optik olarak kararlıdır. Al ile katkılanan saçma tekniği ile hazırlanmış ZnO filmleri en iyi sonuçlara sahiptir. Bu filmlerin en düşük ozdirenci 3x10"* ohm cm ve infrared yansıtması %90, görünür bölge geçirgenliği %90, (002) yönetimindedir. Bu filmler güneş pili uygulamaları için arzu edilen özelliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master of Science Thesis ELECTRICAL AND OPTICAL PROPERTIES OF ZINC OXIDE SEMICONDUCTOR COMPONENT OSMAN AKKOYUNLU Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Physic Program Supervisor: Prof.Dr.Muhsin ZOR 2000 In this thesis, electrical and optical properties of doped and undoped ZnO films were studied. Undoped ZnO films are not suitable because of their thermal instability for practical application. Howere, Al and In etc. doped ZnO films are suitable for practical application because the films have stable electrical and optical properties. Al doped ZnO films prepared by the sputtering technique has the best properties. The lowest electrical resistivities value 3x10"* ohm cm and infrared reflectances 90%, visible transmissions 90%, with the (002) orientation being preferential. The films have the desired electrical and optical properties for application in solar cell.