Dental estetik uygulamalar sonrasında hasta memnuniyetinin, yaşam kalitesinin ve mizaç tipinin değerlendirilmesi
Evaluation of patient satisfaction, quality of life and temperament profiles following dental aesthetic procedures
  1. Tez No: 970031
  2. Yazar: SERRA AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ERGİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, minimal invaziv dental estetik uygulamaların hasta memnuniyeti, yaşam kalitesi ve katılımcıların mizaç tipleri ile ilişkisini incelemektir. Bu kesitsel tanımlayıcı çalışmaya, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde 2-4 hafta önce diş beyazlatma, diastema kapatma, kırık diş restorasyonu, dismorfik bozukluk tedavisi veya dişeti estetiği gibi dental estetik uygulamalardan en az birini yaptırmış, 14-67 yaş aralığında 130 birey (92 kadın, 38 erkek) dahil edilmiştir. Dental estetik uygulamalar sonrası katılımcıların demografik bilgileri, estetik algıları ve dental estetik uygulamalara yönelik memnuniyet düzeyleri araştırmacılar tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla, ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kaliteleri OHIP-14 ölçeği ile, mizaç özellikleri TEMPS-A Mizaç Ölçeği ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics for Windows 23.0 (SPSS 23) programı ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov–Smirnov testi ile değerlendirilmiş; bağımlı gruplarda McNemar, McNemar–Bowker ve Wilcoxon testleri, bağımsız gruplarda Fisher–Freeman–Halton Exact ve Kruskal–Wallis testleri kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p <0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın bulguları, dental estetik uygulamaların estetik algı, hasta memnuniyeti ve psikososyal durum üzerinde belirgin olumlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, yapılan işlemler sonrasında genel görünüş, gülüş, özgüven, ruh hali, sosyal yaşam, iş yaşamı ve özel yaşamlarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu değişiklikler bildirmişlerdir (p=0,000). Ayrıca diş rengi, dizilimi, şekli ve genel gülüş algısında da anlamlı düzeyde iyileşmeler saptanmıştır (p=0,000). OHIP-14 sonuçları genel olarak dental estetik uygulamaların yaşam kalitesine çok düşük veya düşük düzeyde olumsuz etki yaptığını göstermiştir. Diş beyazlatma uygulaması yapılan katılımcıların, ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesinin istatistiksel olarak diğer gruplardan yüksek olduğu gözlenmiştir (p=0,023). Mizaç özellikleri açısından, TEMPS-A Mizaç Ölçeği ile yapılan değerlendirmelerde baskın mizaç oranları düşük bulunmuş; öz bildirimlere göre hipertimik, siklotimik ve sakin mizaç eğilimleri öne çıkmıştır. Ek olarak, dental estetik işlemler sonrasında katılımcıların sosyal medya kullanım alışkanlıklarında anlamlı değişiklikler gözlenmiş olup, katılımcıların gülüşlerini saklama eğilimi azalırken, paylaşım sıklığı artmış ve filtre kullanımı azalmıştır (p=0,000). Bu bulgular, dental estetik uygulamaların hasta memnuniyetini artırarak estetik algı ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkiler yaratabildiğini; bununla birlikte, farklı mizaç özelliklerinin, bireylerin dental estetik uygulamalara yönelik algı ve memnuniyet düzeyleri üzerinde etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between minimally invasive dental aesthetic procedures and patient satisfaction, quality of life, and temperament profiles. This cross-sectional descriptive study included 130 individuals (92 female, 38 male), aged between 14 and 67, who had undergone at least one minimally invasive dental aesthetic procedure (tooth whitening, diastema closure, restoration of fractured teeth, tooth reshaping, gingival aesthetics) within the past 2–4 weeks at Hacettepe University Faculty of Dentistry. Following the dental aesthetic procedures, participants' demographic characteristics, aesthetic perceptions, and satisfaction levels were evaluated through a researcher-developed questionnaire. Their oral health-related quality of life was measured with the OHIP-14 questionnaire, and temperament profiles were evaluated using the TEMPS-A Temperament Scale. The normality of the data distribution was evaluated with the Kolmogorov– Smirnov test; McNemar, McNemar–Bowker and Wilcoxon tests were used for dependent groups, and Fisher–Freeman–Halton Exact and Kruskal–Wallis tests were used for independent groups. p<0.05 was considered statistically significant. The findings revealed that dental aesthetic procedures have significantly positive effects on aesthetic perception, patient satisfaction, and psychosocial well-being. Participants reported statistically significant improvements in general appearance, smile, self-confidence, mood, social life, professional life, and private life following treatments (p=0.000). Additionally, significant improvements were observed in the perception of tooth color, alignment, shape, and overall smile (p=0.000). OHIP-14 results indicated that dental aesthetic procedures had minimal or low negative effects on quality of life. Participants who underwent tooth whitening reported significantly better oral health-related quality of life compared to other groups (p=0.023). Regarding temperament profiles, dominant profiles were found to be low according to the TEMPS-A evaluation; however, self-reported data revealed tendencies toward hyperthymic, cyclothymic, and calm profiles. Furthermore, significant changes were observed in participants' social media habits after the procedures: a decrease in the tendency to hide their smile, an increase in posting frequency, and a reduction in the use of filters (p=0.000). These results suggest that the evaluated minimally invasive dental aesthetic procedures can enhance patient satisfaction and positively impact aesthetic perception and quality of life. Moreover, different temperament profiles may influence individuals' perceptions and satisfaction levels regarding dental aesthetic procedures.