2001 sonrası dönemde Türkiye'de Ar-Ge'nin makroekonomik değişkenlere etkisi
The effect of R&dD on macroeconomic variables in Turkey after 2001
- Tez No: 970041
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'de 2001 yılı sonrası AR-GE'nin makroekonomik değişkenler üzerindeki etkilerini incelemek, özellikle AR-GE harcamalarının ekonomik büyüme ve işsizlik ile ilişkisini analiz etmektir. Teorik çerçevede, AR-GE harcamalarının ekonomik büyümeyi uzun vadede pozitif yönde etkilediği; işsizlik üzerindeki etkisinin ise genellikle dolaylı, sektörel farklılıklar gösteren ve zaman gecikmeli biçimde ortaya çıktığı öngörülmektedir. Bu etkiler; teknoloji üretimi, verimlilik artışı, inovasyon kapasitesinin gelişmesi ve yeni sektörlerin oluşumu yoluyla şekillenmektedir. Araştırmada, Türkiye'nin 2001-2023 dönemi verileri kullanılarak AR-GE, ekonomik büyüme ve işsizlik ilişkisi; ADF ve PP birim kök testleri ile VAR (Vektör Otoregresif) modeli çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ARGE ve ilişkili kavramlara yönelik tanımlamalar yapılmıştır. İkinci bölümde, AR-GE'nin ekonomik büyüme, işsizlik, dış ticaret ve rekabet gücü üzerindeki etkileri ele alınmış, ayrıca AR-GE tabanlı büyüme teorilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye özelinde ARGE ve makroekonomik değişkenler (ekonomik büyüme, işsizlik, dış ticaret, rekabet gücü) incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise ilgili ampirik literatür taraması sunulmuş, AR-GE harcamalarının ekonomik büyüme ve işsizlik üzerindeki etkileri ekonometrik analiz yoluyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the impact of R&D on macroeconomic variables in Türkiye after 2001, with a particular focus on identifying the relationship between R&D expenditures, economic growth, and unemployment. Theoretically, R&D expenditures are expected to have a positive effect on economic growth, while their impact on unemployment is generally considered to be indirect and lagged. This effect emerges through technological innovation, productivity gains, and the creation of new sectors. The relationship between R&D expenditures, economic growth, and unemployment in Türkiye during the 2001–2023 period was analyzed using ADF and PP unit root tests and the VAR (Vector Autoregressive) model. The study consists of four sections. The first section provides definitions of R&D and related concepts. The second section discusses the reflection of R&D on macroeconomic variables such as economic growth, unemployment, foreign trade, and competitiveness. This section also presents information on R&D-based growth theories. The third section focuses on R&D and macroeconomic variables (economic growth, unemployment, foreign trade, and competitiveness) in the context of Türkiye. The fourth section includes a review of the empirical literature, the econometric analysis of the impact of R&D expenditures on economic growth and unemployment, and the evaluation of the results.