Yaşam biçimi göçü ve yeni çağ inanışlarının psikopatoloji belirtileri ve öznel iyi oluş ile ilişkisi
The relationship between lifestyle migration and new age beliefs with psychopathological symptoms and subjective well-being
- Tez No: 970046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAKİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Yaşam biçimi göçü, her yaştan, nispeten varlıklı bireylerin çeşitli nedenlerle, kendileri için daha iyi yaşam kalitesini temsil eden yerlere, yarı zamanlı ya da tam zamanlı olarak, kalıcı ya da geçici olarak taşınmasıdır. Özellikle son yıllarda, ülkemizde de İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden, İzmir başta olmak üzere, Ege kıyısındaki diğer şehirlere, ülke ortalamasının üzerinde eğitim ve gelir düzeyine sahip, her yaştan kentli kişilerce, ekonomik nedenli olmayan bir göç akışı yaşanmaktadır. Bu çalışma kapsamında en az iki yıldır İstanbul ya da Ankara'da beyaz yakalı olarak çalışan kişiler ile daha önceden İstanbul ya da Ankara'da en az iki yıl beyaz yakalı olarak çalışıp sonrasında yaşam biçimi göçü yaparak İzmir, Muğla, Aydın ve Antalya illerinden birisine göç etmiş kişilerin profillerinin ve ruh sağlıklarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yaşam biçimi göçü yapan ve yapmayan kişilerde psikopatoloji ve öznel iyi oluş ile ilgili değişkenlerin ele alınması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda öncelikle, ana çalışmada kullanmak üzere, bireylerin Yeni Çağ inanışlarına inanma düzeyini ölçen Yeni Çağ İnanışları Ölçeği ile bu inanışları pratik etme düzeylerini ölçen Yeni Çağ Pratikleri Ölçeği adında iki ayrı ölçek geliştirilmesi amaçlanmıştır. Yeni Çağ inanışları, bireylerin organize bir dine bağlı kalmaksızın, bütün dünya dinlerinden, çeşitli inanış, akım ve felsefelerden kişisel ihtiyaçlarına uygun unsurları bir araya getirerek kendi spiritüel serüvenlerini oluşturdukları eklektik bir inanç sistemidir. Ölçek geliştirme çalışması kapsamında Açımlayıcı Faktör Analizi yapmak amacıyla 216 kişiden veri toplanmıştır. Ardından Doğrulayıcı Faktör Analizi ile güvenirlik ve geçerlik analizleri yapmak amacıyla 327 kişiden daha veri toplanmıştır. Araştırma bulguları, her iki ölçeğin de geçerli ve güvenilir ölçüm araçları olduğunu ortaya koymuştur. Ana çalışma kapsamında ise yaşam biçimi göçü yapan 148 kişi, İstanbul ya da Ankara'da beyaz yakalı olarak çalışan 176 kişi olmak üzere toplamda 324 kişiden veri toplanmıştır. Araştırmada 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Göçe İlişkin Soru Formu', 'Kısa Semptom Envanteri', 'Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği', 'Yaşam Doyumu Ölçeği', 'Yaşamın Anlamı Ölçeği', 'Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Form, 'Müslüman Dindarlık Ölçeği', 'Yeni Çağ İnanışları Ölçeği' ile 'Yeni Çağ Pratikleri Ölçeği' veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, yaşam biçimi göçmenlerinin, göç etmeyenlere kıyasla daha yüksek yaş ortalamasına ve gelir düzeyine sahip oldukları, kendilerini siyasi yelpazenin daha soluna konumlandırdıkları, dindarlık düzeylerinin daha düşük olduğu, Yeni Çağ inanışlarını daha çok pratik ettikleri bulunmuştur. Ayrıca yaşam biçimi göçmenlerinin, göç etmeyenlere kıyasla daha düşük psikopatoloji belirti düzeyine, daha yüksek öznel iyi oluş, yaşam kalitesi ve yaşamda anlam düzeylerine sahip oldukları bulunmuştur. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları incelendiğinde yaşam biçimi göçü yapmanın yanı sıra, hem bedensel hem ruhsal yaşam kalitesinin psikopatoloji belirti düzeyini negatif, Yeni Çağ inanışlarını pratik etmenin ise psikopatoloji belirti düzeyini pozitif ve anlamlı olarak (psikopatoloji belirti düzeyini artırma yönünde) yordadığı bulunmuştur. Yaşam biçimi göçü yapmanın, var olan yaşam anlamının, hem ruhsal hem de çevresel yaşam kalitesinin ise öznel iyi oluşu pozitif ve anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Düzenleyicilik analizleri sonucunda; göç etme durumunun, Yeni Çağ inanışları ile psikopatoloji belirti düzeyi arasındaki ilişkiyi düzenlediği ve göç etmeyenlerde Yeni Çağ inanışlarını pratik etmenin yüksek psikopatoloji belirti düzeyi ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Göç etme durumunun, siyasi görüş ile öznel iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi de düzenlediği ve göç etmeyenlerde kişinin kendisini siyasi yelpazenin daha solunda konumlandırmasının düşük öznel iyi oluşla, daha sağında konumlandırmasının ise yüksek öznel iyi oluşla ilişkili olduğu bulunmuştur. Göç etme durumunun, Yeni Çağ inanışları ile öznel iyi oluş düzeyi arasındaki ilişkiyi ise düzenlenmediği bulunmuştur. Bulgular ilgili alan yazın bağlamında tartışılarak, söz konusu araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lifestyle migration refers to the relocation of relatively affluent individuals of all ages —either temporarily or permanently, part-time or full-time— to places they perceive as offering a better quality of life. In recent years, a flow of non-economic migration has been observed in Turkey, particularly from major cities like Istanbul and Ankara to coastal cities in the Aegean region, especially Izmir. This migration is predominantly undertaken by urban residents from various age groups with above-average education and income levels. The aim of this study is to comparatively examine the profiles and mental health of individuals who have been employed as white-collar workers in Istanbul or Ankara for at least two years, and those who previously worked in these cities for at least two years but later migrated to Izmir, Muğla, Aydın, or Antalya as lifestyle migrants. Furthermore, the study aims to examine variables related to psychopathology and subjective well-being among both lifestyle migrant and non-migrant participants. Accordingly, two new scales were developed for the main study: the New Age Beliefs Scale, which measures individuals' level of belief in New Age ideologies, and the New Age Practices Scale, which measures the level of engagement in New Age practices. New Age beliefs represent an eclectic spiritual system wherein individuals, without adhering to an organized religion, construct their personal spiritual journeys by integrating elements from various religions, beliefs, movements, and philosophies that align with their personal needs. Within the scope of the scale development part of this study, data were collected from 216 participants for Exploratory Factor Analysis. Subsequently, data were collected from 327 participants for Confirmatory Factor Analysis and reliability and validity analysis. The research findings demonstrate that both scales are valid and reliable measurement tools. In the main study, data were collected from a total of 324 individuals, including 148 lifestyle migrants and 176 white-collar workers working in Istanbul or Ankara. In the study, the data collection instruments included the 'Sociodemographic Information Form', 'Migration-Related Questionnaire', 'Brief Symptom Inventory', 'Positive and Negative Affect Schedule', 'Satisfaction With Life Scale', 'Meaning in Life Questionnaire', 'WHOQOL-BREF', 'Muslim Religiosity Scale', 'New Age Beliefs Scale', and 'New Age Practices Scale'. The findings revealed that lifestyle migrants, compared to non-migrants, had a higher average age and income level, positioned themselves more to the left on the political spectrum, had lower levels of religiosity, and engaged more frequently in New Age practices. The study also found that, lifestyle migrants have lower levels of psychopathology symptoms and higher levels of subjective well-being, quality of life, and meaning in life compared to non-migrants. Hierarchical regression analysis revealed that, in addtion to the effect of lifestyle migration, both physical and psychological quality of life negatively predict psychopathology symptom level, whereas engaging in New Age practices positively and significantly predicts psychopathology symptom level (associated with its severity). Lifestyle migration, presence of life meaning, and both psychological and environmental quality of life were found to positively and significantly predict subjective well-being. Moderation analyses revealed that migration status moderated the relationship between New Age beliefs and psychopathology symptom levels, such that engaging in New Age practices was associated with higher levels of psychopathology symptom only among non-migrants. Migration status also moderated the relationship between political orientation and subjective well-being; among non-migrants, positioning themselves more to the left on the political spectrum was associated with lower subjective well-being, whereas right-leaning political orientation correlated with higher levels of well-being. However, migration status did not moderate the relationship between New Age beliefs and subjective well-being levels. The results were discussed in light of the relevant literature, and the study's limitations and recommendations for future research were presented.