XVIII. yüzyıl sonlarında Midilli adası (164 numaralı Midilli şer'iyye siciline göre)
The island of Lesbos in the late 18th century (According to the shariyye register number 164)
  1. Tez No: 970048
  2. Yazar: ŞÜKRAN SUBAŞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda, Anadolu sahillerine yakın, stratejik bir öneme sahip olan Midilli, tarih boyunca birçok devletin ilgi odağı olmuştur. Eski çağlardan Osmanlı'ya kadar Persler, Romalılar, Bizanslılar, Venedikliler, Cenevizliler gibi farklı devletlerin egemenlik mücadelelerine sahne olmuş bir adadır. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmed'in Midilli'yi fethedip Osmanlı topraklarına katmasıyla imparatorluğun önemli bir sancağı haline gelmiştir. Osmanlı hakimiyetindeki Midilli, sadece bir deniz üssü değildi, aynı zamanda zeytin ve zeytinyağı sabun üretimi gibi ekonomik faaliyetleriyle de dikkat çekmiştir. Bu tez XVIII. Yüzyıl sonlarında Osmanlı hakimiyeti altındaki Midilli adasının durumunu, özellikle 164 Numaralı Midilli Şer'îyye üzerinden ele almayı amaçlamaktadır. Şeri'yye sicilleri, Şer'î mahkemelerde tutulan kayıtlar olarak; adanın sosyo-ekonomik ve idari yapısı ve hukuki düzenlemeleri hakkında eşsiz bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmada adanın, zeytin üretimine dayalı ekonomisi, tereke defterleri, vergi kayıtları, vakıf sistemi ve Müslüman- Gayrimüslim grupları arasındaki iletişimler ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca Şer'îyye sicillerinde yer alan evlenme-boşanma, mülkiyet ve miras da'vâları, adanın toplumsal yapısını ve günlük yaşamına dair önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Located in the northeastern Aegean Sea, close to the Anatolian coast, Lesbos holds strategic importance and has been a focus of attention for many states throughout history. From antiquity to the Ottoman era, the island has witnessed struggles for sovereignty among various states, including the Persians, Romans, Byzantines, Venetians, and Genoese. When Mehmed the Conqueror conquered Lesbos in 1462 and annexed it to Ottoman territory, it became an important imperial capital. Under Ottoman rule, Lesbos was not only a naval base but also a noted economic hub for its olive and olive oil soap production. This thesis aims to examine the situation of the island of Lesbos under Ottoman rule in the late XVIIIth century, particularly through the Midilli Sharia Court No. 164. Sharia court records, as records kept by the Sharia courts, provide unique insights into the island's socio-economic and administrative structure and legal regulations. This study examines in detail the island's olive-based economy, estate registers, tax records, the foundation system, and communications between Muslim and non-Muslim groups. Furthermore, the marriage and divorce cases, property and inheritance cases recorded in the Sharia court records offer important insights into the island's social structure and daily life.