Nermin Yıldırım'ın romanlarında toplumsal cinsiyet
Gender in Nermin Yıldırım's novels
  1. Tez No: 970049
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDOĞAN URHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI MEMİŞ BAYTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Nermin Yıldırım'ın 2025 yılına kadar yayımlanan romanlarında toplumsal cinsiyet olgusu incelenmiştir. Romanlarda yer alan kadın ve erkek karakterlerin düşünüş ve davranış biçimlerinde, karakterler arasındaki ilişkilerde ve çatışmalarda toplumsal cinsiyet rollerinin etkisi irdelenmiştir. Kadınlık, erkeklik, annelik, babalık ve aile gibi toplumsal cinsiyet olgusu etrafında gelişen kavramların yazarın kurmaca dünyasında nasıl ele alındığı aktarılmaya çalışılmıştır. Edebî eserler, toplumsal cinsiyet konusunda farkındalık oluşturmanın yanı sıra toplumsal cinsiyet kalıplarının pekiştirilmesi gibi sonuçlar da doğurabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; toplumsal cinsiyet rollerinin Nermin Yıldırım'ın romanlarındaki izlerini sürmek, kadın yazarın toplumsal cinsiyet kalıplarını ele alış biçimini ortaya koymak ve tespit edilen noktalardan yola çıkarak genellemelere ulaşmaktır. Romanlardaki toplumsal cinsiyet rolleri ele alınırken toplumsal cinsiyet kuramlarından psikanalitik kuram ve feminist kuramdan yararlanılmıştır. Bu kuramların seçilmesinde, yazarın romanlarda konuyu ele alış biçimi ve tespit edilen noktaların kuramlara uygunluğu etkili olmuştur. Feminist bakış açısıyla eserler kaleme alan bir kadın yazarın eserleri üzerine inceleme yapmak, kadınların var oluş mücadelesine ve edebiyattaki görünürlüğüne destek olmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of gender in Nermin Yıldırım's novels published until 2025 was examined. The effects of gender roles on the ways of thinking and behaving of the male and female characters in the novels, on the relationships and conflicts between the characters were examined. It was attempted to convey how the concepts that developed around the phenomenon of gender, such as femininity, masculinity, motherhood, fatherhood and family, were addressed in the author's fictional world. In addition to creating awareness about gender, literary works can also lead to results such as the reinforcement of gender stereotypes. The aim of this study is to trace gender roles in Nermin Yıldırım's novels, to reveal the female author's approach to gender stereotypes and to reach generalizations based on the identified points. While addressing gender roles in novels, psychoanalytic theory and feminist theory were used from gender theories. The selection of these theories was influenced by the author's tendency to address the subject in the novels and the conformity of the identified points to the theories. Examining the works of a female author who wrote from a feminist perspective aims to support women's struggle for existence and their visibility in literature.