A study on the effect of torsional ground motions onreinforced concrete buildings
Burulma yer hareketlerinin betonarme binalara etkileri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 970071
  2. Yazar: AMJAD DAHER
  3. Danışmanlar: ASSISTANT PROFESSOR DR. RAFET ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yapı mühendisliği çalışmaları, geleneksel olarak binaların deprem dayanımını artırmaya odaklanmış ve bu amaçla yapıların sismik etkiler altındaki davranışları analiz edilmiştir. Bu analizler genellikle belirli bir tehlike seviyesine karşılık gelen yer hareketi kayıtlarına dayanmakta olup, çoğunlukla geçmiş depremlerden elde edilen verilere göre şekillenmektedir. Bugüne kadar yapılan çalışmaların büyük bir kısmı, sismik izleme kurumları tarafından daha yaygın şekilde kaydedilen yer hareketlerinin yalnızca öteleme bileşenlerini dikkate almıştır. Ancak, sismik ölçüm ekipmanlarındaki teknolojik gelişmeler sayesinde, yapı davranışını önemli ölçüde etkileyebilen burulma yer hareketleri de artık kaydedilebilmektedir. Bu çalışmada, burulma yer hareketlerinin yapıların sismik tepkisi üzerindeki etkisi, öteleme bileşenleriyle birlikte doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizlere dahil edilerek incelenmiştir. Değerlendirme, yapısal hasarla yakından ilişkili olan ve yaygın olarak kullanılan bir mühendislik talep parametresi olan katlar arası ötelenme oranına odaklanmaktadır. Bir yapı analiz yazılımı kullanılarak iki farklı analiz seti oluşturulmuştur: yalnızca öteleme bileşenlerini içeren analizler ve hem öteleme hem de burulma bileşenlerini içeren analizler. Farklı kat sayısına sahip birden fazla yapı modeli analiz edilerek, burulma etkilerine karşı katlar arası ötelenme oranının duyarlılığı değerlendirilmiş ve sismik taleplere en açık yapı konfigürasyonu belirlenmiştir. Kritik yapı konfigürasyonu, döşemelerde çeşitli eksantriklikler tanımlanarak daha ayrıntılı bir şekilde incelenmiş; burulma yer hareketlerinin dahil edilmesinden önce ve sonra katlar arası ötelenme oranındaki yüzdesel değişimler karşılaştırmalı olarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, burulma bileşenlerinin yapıların sismik tasarımı ve performans değerlendirmesi açısından önemine dair önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Structural engineering studies have traditionally focused on enhancing the earthquake resistance of buildings by analyzing structural behavior under seismic excitation. These analyses primarily rely on ground motion records corresponding to a specific hazard level, typically informed by historical earthquake data. Until recently, the majority of such studies have considered only translational components of ground motion, as these are more commonly recorded by seismic monitoring agencies. However, advancements in seismic instrumentation have enabled the recording of torsional ground motions, which can significantly affect the structural response. This study investigates the influence of torsional ground motions on the seismic response of buildings by incorporating them alongside translational motions in nonlinear time history analyses. The assessment focuses on interstorey drift ratios, a commonly used engineering demand parameter closely associated with structural damage. Two sets of analyses are performed using a structural analysis software: one considering only translational ground motions, and the other incorporating both translational and torsional components. Multiple building models with varying numbers of stories are analyzed to evaluate the sensitivity of interstorey drift ratios to torsional effects and to identify the configuration most susceptible to increased seismic demands. The critical case is further examined by introducing different eccentricities in the floor plans, and comparative analyses are conducted to quantify the percentage change in interstorey drift ratios before and after the inclusion of torsional ground motions. The results provide insights into the significance of torsional components in seismic design and performance assessment of buildings.