Yabancıların gezi vloglarında ele alınan Türk stereotiplerinin destinasyon imajı kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish stereotypes in foreigners' travel vlogs within the scope of destination image
  1. Tez No: 970072
  2. Yazar: SEDA SEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR KARAKAŞ TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı yabancı gezi vloglarında vloggerların ele aldıkları Türk stereotiplemelerinin destinasyon imajı kapsamında değerlendirilmesidir. Kültürlerarası iletişim beraberinde birtakım olumu ve olumsuz stereotiplemeleri de ortaya çıkarmaktadır. Turizmle bağlantılı bir ekonominin kendini sürdürebilmesi için, bölge sakinlerinin bu süreçte istekli paydaşlar olması da önemli bir etmendir. Bölge sakinleri ile turistler arasındaki etkileşim sıklığı ve bu etkileşimden doğan olumlu deneyimlerin destinasyon imajına katkısı kritik bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada farklı kültürlerden gelen içerik üreticilerinin seyahatleri esnasında Youtube'da yayınladıkları videolarında yer verdikleri destinasyonlarda yaşayan yerel halk ile etkileşimleri olumlu ve olumsuz stereotiplemeler kapsamında değerlendirilerek iki kategoriye ayrılmıştır. Çalışmada toplam 10 vlogun içerikleri incelenmiştir. Vloglar kültürlerarası iletişim, destinasyon imajı oluşumu ve stereotiplemeler kapsamında incelenmiş olup içerikleri detaylandırılarak tablolaştırılmıştır. Değerlendirme neticesinde yerel Türk halkı ile ilgili vloglarda gözlemlenen olumlu stereotiplemelerin olumsuz strereotiplemelerden daha çok ön plana çıktığı anlaşılmaktadır. Tablolarda yerel Türk halkına dair en sık karşılaşılan stereotiplemeler“hoş”,“harika”,“inanılmaz”,“misafirperver”gibi sıfatlar olarak ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte söz konusu videolarda olumsuz stereotiplemelerden oldukça az dile getirilse de“zorlayıcı”,“ataerkil”ve“dolandırıcı”gibi ifadeler de olumsuz stereotiplemeler olarak geçmektedir. Çalışmanın sonunda vlog incelemeleri sonuç ve tartışma bölümünde detaylandırılarak gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the stereotypes about Turkey presented by vloggers in foreign travel vlogs in terms of destination image. Intercultural communication brings with it a number of positive and negative stereotypes. For a tourism-related economy to be sustainable, it is important that local residents are willing participants in this process. The frequency of interaction between local residents and tourists and the contribution of positive experiences arising from this interaction to the destination image are of critical importance. In this study, the interactions of content creators from different cultures with the local people living in the destinations featured in the videos they posted on YouTube during their travels were evaluated in terms of positive and negative stereotypes and divided into two categories. A total of 10 vlogs were analyzed in the study. The vlogs were examined in terms of intercultural communication, destination image formation, and stereotyping, and their contents were detailed and tabulated. As a result of the evaluation, it was found that positive stereotypes about the local Turkish people were more prominent than negative stereotypes in the vlogs. The tables show that the most common stereotypes about the local Turkish people are adjectives such as“nice,”“wonderful,”“incredible,”and“hospitable.”However, although negative stereotypes are mentioned quite rarely in the videos in question, expressions such as“demanding,”“patriarchal,”and“deceptive”also appear as negative stereotypes. At the end of the study, the vlog analyses are detailed in the results and discussion section, and the necessary recommendations are made.