Positioning Turkey vis-à-vis the Middle East: Analysis of Turkish political elites' discourse
Türkiye'nin Orta Doğu'daki yerini belirlemek: Türk siyasi elitlerinin söylemlerinin analizi
- Tez No: 970076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA GÖÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türk siyasi elitlerinin Türkiye'yi Orta Doğu'da söylemsel olarak nasıl konumlandırdığını incelemektedir. Mevcut literatür büyük ölçüde jeopolitik dinamiklere ve dış politika sonuçlarına odaklanırken, bu çalışma söylemin rolünü anlamaya çalışmakta ve bunu Rol Teorisi'nden Ulusal Rol Kavramları (URK) çerçevesi ile Eleştirel Söylem Analizi (ESA) yaklaşımını kullanarak gerçekleştirmektedir. Analiz, esas olarak Türkiye'deki dört ana siyasi partinin elitlerinin TBMM grup toplantısı konuşmalarını kapsamaktadır. Bununla birlikte, tezin kapsamı 2010 ile 2024 yılları arasında seçilmiş beş vaka ile sınırlıdır. Analiz, iktidar ve muhalefet partilerinin Türkiye'nin bölgedeki konumuna dair anlayışları arasındaki keskin farkı ortaya koymaktadır. Bulgular, literatürü destekler nitelikte, Türkiye'nin dış politikasının yalnızca maddi kısıtlarla değil, aynı zamanda söylemsel mücadelelerle de şekillendiğini göstermektedir. URK çerçevesi ile ESA'yı birleştiren bu çalışma, Rol Teorisi'ni ampirik iç görülerle zenginleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the Turkish political elites discursively position Turkey in the Middle East. While existing scholarship largely focuses on geopolitical dynamics and foreign policy outcomes, this study tries to understand the role of discourse by utilising National Role Conceptions (NRC) framework from the Role theory with the Critical Discourse Analysis approach (CDA). The analysis mainly covers GNAT group meeting speeches of elites from the four main political parties in Turkey. The scope of the thesis, however, is limited to the five selected cases between 2010 and 2024. The analysis reveals the sharp contrast between the government and opposition parties' understanding of Turkey's position in the region. The findings, supporting the literature, show that the Turkey's foreign policy is not only shaped by the material constraints but also by discursive struggles. By combining the NRC framework with CDA, this study enriches the Role theory with empirical insights.