Nesnelerin interneti saldırılarının tespitinde makine öğrenmesi algoritmalarının performanslarının karşılaştırılması
Comparision of performances of machine learning algorithms in detection of internet of things attacks
  1. Tez No: 970083
  2. Yazar: İSA YILTIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, IoT cihazlarındaki çeşitli saldırı türleri için farklı makine öğrenmesi algoritmalarının sınıflandırma performansları karşılaştırılmıştır. Bu amaçla kullanılan algoritmalar AdaBoost, CatBoost, XGBoost, Karar Ağaçları, K-En Yakın Komşular, Rastgele Orman, Hafif GBM, Lojistik Regresyon ve Gauss Naïve Bayes'tir. CICIoT2023 veri seti kullanılarak 33 farklı saldırı ve 7 farklı saldırı grubu için saldırı sınıflandırması yapılmıştır. Deneysel sonuçlara göre, makine öğrenmesi algoritmaları arasında Rastgele Orman (RF), 33 saldırı türünü sınıflandırmada %94,90 doğruluk, %94,90 kesinlik, %94,89 hatırlatma ve %94,84 F1 puanı; yedi saldırı grubunu sınıflandırmada %94,33 doğruluk, %94,35 kesinlik, %94,33 hatırlatma ve %94,31 F1 puanı ve ikili sınıflandırmada %96,81 doğruluk, %97,15 kesinlik, %96,81 hatırlatma ve %96,79 F1 puanı elde etti. XGBoost (XGB), 33 saldırı türünü sınıflandırmada %93,82 doğruluk, %93,99 kesinlik, %93,82 hatırlatma ve %93,82 F1 puanı, yedi saldırı grubunu sınıflandırmada %94,34 doğruluk, %94,34 hatırlatma, %94,35 kesinlik ve %94,32 F1 puanı ve ikili sınıflandırmada %96,98 doğruluk, %96,98 hatırlatma, %97,28 kesinlik ve %96,96 F1 puanı elde etti. RF, 33 saldırı türünü sınıflandırmada en iyi performansı gösterdi. XGBoost, ikili ve yedi saldırı grubunu sınıflandırmada RF algoritmasına yakındır. Sonuçlar, tüm algoritmalara 5 katlı çapraz doğrulama yöntemi uygulanarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the classification performance of different machine learning algorithms were compared for various types of attacks in IoT devices. The algorithms used for this purpose are AdaBoost, CatBoost, XGBoost, Decision Trees, K-Nearest Neighbors, Random Forest, Light GBM, Logistic Regression, and Gaussian Naïve Bayes. By using the CICIoT2023 data set, attack classification was carried out for 33 different attacks and 7 different attack groups. According to the experimental results, among the machine learning algorithms, Random Forest (RF) achieved 94,90% accuracy, 94,90% precision, 94,89% recall, and 94,84% F1-score in classifying 33 attack types, 94,33% accuracy, 94,35% precision, 94,33% recall, and 94,31% F1-score in classifying seven attack groups, and 96,81% accuracy, 97,15% precision, 96,81% recall, and 96,79% F1-score in binary classification. XGBoost (XGB) has achieved 93,82% accuracy, 93,99% precision, 93,82% recall, and 93,82% F1-score in classifying 33 attack types, 94,34% accuracy, 94,34% recall, 94,35% precision, and 94,32% F1-score in classifying seven attack groups, and 96,98% accuracy, 96,98% recall, 97,28% precision, and 96,96% F1-score in binary classification. RF performed best in classifying 33 attack types. XGBoost is close to the RF algorithm in classifying binary and seven attack groups. The results were obtained by applying 5-fold cross-validation method to all algorithms.