Beden eğitimi öğretmenlerinin etkili iletişim becerilerinin örgütsel muhalefet davranışlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of physical education teachers' effective communication skills on organizational dissent behaviors
- Tez No: 970250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERO DUYGU DUMANGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Beden eğitimi öğretmenlerinin etkili iletişim becerilerin örgütsel muhalefet davranışlarına etkisini incelenmesi, etkili iletişim becerileri alt boyutları ile örgütsel muhalefet davranışları alt boyutları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen veriler ışığında“Dikey Muhalefet”alt boyutu ile“Egoyu Geliştirici Dil”alt boyutu,“Etkin Dinleme”alt boyutu,“Kendini Tanıma/Açma”alt boyutu,“Empati”alt boyutu ve“Ben Dilini Kullanma”alt boyutu arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yatay Muhalefet“ alt boyutu ile ”Egoyu Geliştirici Dil“ alt boyutu, ”Etkin Dinleme“ alt boyutu, ”Kendini Tanıma/Açma“ alt boyutu, ”Empati“ alt boyutu ve ”Ben Dilini Kullanma“ alt boyutu arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ortaya çıkan bu sonuçlara göre, katılımcıların yatay muhalefet düzeyleri arttıkça etkili iletişim becerileri de artmaktadır. Sadece ”Dışa Aktarılmış Muhalefet“ alt boyutu ile ”Egoyu Geliştirici Dil“ alt boyutu, ”Etkin Dinleme“ alt boyutu, ”Kendini Tanıma/Açma“ alt boyutu, ”Empati“ alt ve ”Ben Dilini Kullanma" alt boyutu arasında negatif yönlü orta düzeyde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ortaya çıkan bu sonuçlara göre, katılımcıların dışa aktarılmış muhalefet düzeyleri arttıkça etkili iletişim becerileri azalmaktadır. Buna göre beden eğitimi öğretmenlerinin etkili iletişim becerilerinin örgütsel muhalefet davranışlarını farklı alt boyutlarla incelendiğinde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examined the impact of physical education teachers' effective communication skills on organizational dissent behaviors to determine the relationship between the sub-dimensions of effective communication skills and organizational dissent behaviors. In light of the data obtained from the study, positive and moderately significant relationships were identified between the“Vertical Dissent”sub-dimension and the“Ego-Enhancing Language”sub-dimension, the“Active Listening”sub-dimension, the“Self-Awareness/Disclosure”sub-dimension, the“Empathy”sub-dimension, and the“Using I-Language”sub-dimension. Positive and moderately significant relationships were found between the“Horizontal Dissert”sub-dimension and the“Ego-Enhancing Language”sub-dimension,“Active Listening”sub-dimension,“Self-Awareness/Disclosure”sub-dimension,“Empathy”sub-dimension, and“Using I-Language”sub-dimension. According to these results, as the participants' horizontal dissert levels increase, their effective communication skills also increase. Negative and moderately significant relationships were found only between the“Externalized Dissert”sub-dimension and the“Ego-Enhancing Language”sub-dimension,“Active Listening”sub-dimension,“Self-Awareness/Disclosure”sub-dimension,“Empathy”sub-dimension, and“Using I-Language”sub-dimension. According to these results, as the participants' externalized dissert levels increase, their effective communication skills decrease. Accordingly, significant relationships were found when the effective communication skills of physical education teachers were examined with different sub-dimensions of organizational dissert behaviors.