Metastatik Hormon Duyarlı Prostat Kanserinde Kemohormonal Tedavi Alan Hastaların Takibinde Ga68-Psma Pet-Bt'nin yeri Ve Tedavi Etkinliğinin Klinik Parametrelerle Değerlendirilmesi
The Role of Ga-68 PSMA PET/CT in the Follow-up of Patients Receiving Chemohormonal Therapy for Metastatic Hormone-Sensitive Prostate Cancer and Evaluation of Treatment Efficacy Using Clinical Parameters
- Tez No: 970249
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç Metastatik hormon duyarlı prostat kanseri (mHDPK), ileri evre prostat kanserinde önemli bir klinik zorluk oluşturmaktadır. Androjen deprivasyon tedavisi (ADT) ile dosetaksel kemoterapisini birleştiren kemohormonal tedavi, bu hastalarda etkin bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Prostat spesifik antijen (PSA), tedavi yanıtının izleminde temel bir biyokimyasal belirteç olmakla birlikte, bazı alt gruplarda öngörü gücü sınırlı kalabilmektedir. Son yıllarda Ga-68 PSMA PET/BT'den elde edilen SUVmax, SUVmean, metabolik tümör volümü (MTV) ve total lezyon glikolizi (TLG) gibi moleküler görüntüleme parametreleri, tedavi yanıtının çok boyutlu değerlendirilmesinde tamamlayıcı araçlar olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı, kemohormonal tedavi öncesi ve sonrası biyokimyasal ile moleküler görüntüleme parametrelerinin tedavi yanıtı ve sağkalım ile ilişkisini incelemek; PSA'nın öngörü performansını moleküler parametrelerle karşılaştırmak ve her iki grupta klinik olarak anlamlı eşik değerler belirlemektir. Gereç ve Yöntem Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Üroloji ve Onkoloji polikliniklerinde Ocak 2013–Haziran 2023 döneminde prostat kanseri tanısı alan hastalar retrospektif olarak tarandı. Metastatik hormon duyarlı evrede olup kombine tedavi (ADT + dosetaksel) uygulanan ve evreleme ile tedavi yanıtının değerlendirilmesi amacıyla Ga-68 PSMA PET/BT yapılan toplam 51 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası biyokimyasal verileri ile Ga-68 PSMA PET/BT bulguları retrospektif olarak değerlendirildi ve analiz edildi. Bulgular Moleküler görüntülemede, kemoterapi öncesi SUVmax ≥ 10,56 değeri tedavi yanıtını öngörmede %75 duyarlılık ve %75 özgüllükle anlamlı bulundu (p = 0,048). Altı kür kemoterapi sonrasında ölçülen TLG ≥ 10,93 ve MTV ≥ 1,56 değerleri mortaliteyi öngörmede anlamlıydı (p= 0,05). Biyokimyasal açıdan, kemoterapi öncesi ve sonrası PSA değişimi ≥ 3,03 tedavi yanıtının en güçlü prediktörüydü (duyarlılık %95,5; özgüllük %97,5). Ayrıca kemoterapi öncesi PSA ≥ 32,5 ng/mL ve altı kür sonrası PSA ≥ 0,55 ng/mL eşik değerleri mortalite için anlamlı prediktif değer gösterdi. Tedavi yanıtı için kemoterapi öncesi PSA ≤ 9,69 ng/mL ve altı kür sonrası PSA ≤ 1,51 ng/mL eşik değerleri %75 duyarlılık ve %75 özgüllük sağladı. Sonuç Bulgularımız, mHDPK yönetiminde biyokimyasal ve moleküler parametrelerin entegre değerlendirilmesinin kişiye özgü tedavi planlaması ve izlem açısından değerli olduğunu göstermektedir. Daha geniş örneklemli, çok merkezli çalışmalar bu parametrelerin klinik uygulamadaki yerini doğrulayacak ve optimizasyonuna katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective Metastatic hormone-sensitive prostate cancer (mHSPC) poses a substantial clinical challenge in advanced disease management. Chemohormonal therapy combining androgen deprivation therapy (ADT) with docetaxel is recognized as an effective strategy for these patients. Although prostate-specific antigen (PSA) is a cornerstone biomarker for monitoring treatment response, its predictive performance may be limited in certain subgroups. In recent years, molecular imaging parameters derived from Ga-68 PSMA PET/CT—such as SUVmax, SUVmean, metabolic tumor volume (MTV), and total lesion glycolysis (TLG)—have emerged as complementary tools for a multidimensional assessment of response. This study aimed to examine the relationships between pre- and post-chemohormonal biochemical and molecular imaging parameters with treatment response and survival, to compare the predictive performance of PSA with molecular imaging metrics, and to define clinically relevant thresholds for both domains. Materials and Methods We retrospectively reviewed patients diagnosed with prostate cancer at the Urology and Oncology clinics of Aydın Adnan Menderes University Hospital between January 2013 and June 2023. Fifty-one patients with mHSPC who received combination therapy (ADT +docetaxel) and underwent Ga-68 PSMA PET/CT for staging and response assessment were included. Biochemical data and Ga-68 PSMA PET/CT findings obtained before and after therapy were collected and analyzed retrospectively. Results On molecular imaging, a pre-chemotherapy SUVmax ≥ 10.56 significantly predicted treatment response with 75% sensitivity and 75% specificity (p = 0.048). Post–six-cycle TLG ≥ 10.93 and MTV ≥ 1.56 were significant predictors of mortality (p=0.05). Regarding biochemical parameters, a PSA change of ≥ 3.03 between pre- and post-chemotherapy values was the strongest predictor of treatment response (sensitivity 95.5%; specificity 97.5%). In addition, pre-chemotherapy PSA ≥ 32.5 ng/mL and post–six-cycle PSA ≥ 0.55 ng/mL were significantly predictive of mortality. For treatment response, pre-chemotherapy PSA ≤ 9.69 ng/mL and post–six-cycle PSA ≤ 1,51 ng/mL provided 75% sensitivity and 75% specificity. Conclusion Our findings suggest that an integrated evaluation of biochemical and molecular imaging parameters is valuable for personalized treatment planning and follow-up in mHSPC. Larger, multicenter studies are warranted to validate these results and refine the clinical application of both biochemical and molecular imaging metrics.