Romantik ilişkisi olan bireylerin akılcı olmayan inançları ve duygu düzenleme becerisinin, bilinçli farkındalık üzerindeki yordayıcı etkisi
The impact of irrational beliefs and emotional regulation skills of individuals in romantic relationships on mindful awareness
  1. Tez No: 970252
  2. Yazar: RUMEYSA NUR TOHUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA YÜCEL İŞGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Romantik ilişkiler, bireylerin yaşamdan aldığı doyumu, genel psikolojik iyi oluş hallerini ve psikososyal gelişimini etkileyen temel unsurlardan biri olarak görülmektedir. Romantik ilişkilerin, kişilerin düşünce biçimlerini, duygularını ifade etme ve düzenleme tarzlarını ve ilişkilerine dair farkındalıklarını şekillendirdiği düşünülerek; bu araştırmada romantik ilişkiye sahip bireylerin, akılcı olmayan inançları ve duygu düzenleme becerilerinin, ilişkilerindeki bilinçli farkındalık seviyesine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 258'i kadın, 135'i erkek olmak üzere, yaş aralığı 17-60 arasında olan romantik ilişkiye sahip toplam 393 kişi oluşturmaktadır. Veriler,“Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Romantik İlişkilerde Bilinçli Farkındalık Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Veriler analiz edilirken Pearson korelasyon katsayısı, çoklu regresyon analizi, bağımsız gruplar t testi ve manova yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın analizi sonucunda, ortaya çıkan bulgular, romantik ilişkideki akılcı olmayan inançların, bilinçli farkındalığın negatif yönlü anlamlı bir yordayıcısı olduğunu göstermiştir. Duygu düzenleme alt boyutlarından yeniden değerlendirme bilinçli farkındalığı pozitif bir şekilde yordarken, diğer alt boyut olan bastırmanın, bilinçli farkındalığı negatif bir şekilde yordayıcı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Demografik değişkenlerin analizinde ise; bilinçli farkındalığın cinsiyete göre farklılaştığı, erkeklerin bilinçli farkındalık puanlarının daha yüksek olduğu, akılcı olmayan inançların cinsiyete göre farklılaştığı, kadın katılımcıların aldıkları skorların daha fazla olduğu, duygu düzenlemenin de cinsiyete göre farklılaştığı; bastırma stratejisine göre kadınların, yeniden değerlendirme stratejisine göre ise erkeklerin, anlamlı olarak daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Bilinçli farkındalığın medeni duruma göre değiştiği, evlilerin bekarlara göre bilinçli II farkındalık puanlarının daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Akılcı olmayan inançların da medeni duruma göre değişiklik gösterdiği, bekarların akılcı olmayan puanlarının evlilere göre daha yüksek bulunduğu görülmüştür. Duygu düzenlemenin bastırma boyutu medeni duruma göre farklılık göstermiş, bekarların bastırma puanlarının daha yüksek olduğu anlaşılmıştır. Yeniden değerlendirme boyutunun medeni duruma göre ise, herhangi bir farklılaşma oluşturmadığı tespit edilmiştir. Bilinçli farkındalığın çocuk sahibi olma durumuna göre değiştiği, çocuk sahibi olanların bilinçli farkındalıklarının daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Akılcı olmayan inançlarda ise çocuk sahibi olmayan katılımcıların daha yüksek puana sahip olduğu, duygu düzenleme bastırma puanının çocuk sahibi olma durumundan etkilenmediği, yeniden değerlendirmeyi ise çocuk sahibi olanların daha sık kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bilinçli farkındalık, akılcı olmayan romantik ilişki inançları ve duygu düzenleme yeniden değerlendirme boyutu yaşa göre herhangi bir farklılık göstermemekte iken; duygu düzenleme bastırma stratejisini 35 yaş üstü katılımcıların daha fazla kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Romantic relationships are considered one of the fundamental factors influencing individuals' satisfaction with life, overall psychological well-being, and psychosocial development. Considering that romantic relationships shape individuals' thought patterns, ways of expressing and regulating emotions, and awareness of their relationships, this study aims to determine the effect of irrational beliefs and emotion regulation skills on the level of conscious awareness in the relationships of individuals in romantic relationships. The sample of the study consisted of a total of 393 individuals in romantic relationships, 258 of whom were women and 135 of whom were men, with ages ranging from 17 to 60. Data were collected using the“Irrational Beliefs in Romantic Relationships Scale,”the“Emotion Regulation Scale,”and the“Mindfulness in Romantic Relationships Scale.”Pearson correlation coefficient, multiple regression analysis, independent groups t-test, and MANOVA methods were used in analyzing the data. The results of the analysis showed that irrational beliefs in romantic relationships are a significant negative predictor of mindfulness. Among the emotion regulation subdimensions, reappraisal positively predicted conscious awareness, while suppression had a negative predictive effect on conscious awareness. In the analysis of demographic variables, it was found that conscious awareness differed according to gender, with men scoring higher on conscious awareness, irrational beliefs differed according to gender, with female participants scoring higher, and emotion regulation also differed according to gender; according to the suppression strategy, women while men scored significantly higher in the reappraisal strategy. It was found that conscious awareness varies according to marital status, with married individuals scoring higher than singles. Irrational beliefs also vary according to marital status, with singles scoring higher than married individuals. The suppression IV dimension of emotion regulation differed according to marital status, with singles having higher suppression scores. The reappraisal dimension, however, was found to show no difference according to marital status. Conscious awareness was found to vary according to whether participants had children, with those who had children having higher levels of conscious awareness. In terms of irrational beliefs, participants without children had higher scores, emotional regulation suppression scores were not affected by having children, and reappraisal was used more frequently by those with children. While conscious awareness, irrational romantic relationship beliefs, and the emotion regulation reappraisal dimension did not show any differences according to age, it was found that participants over the age of 35 used the emotion regulation suppression strategy more frequently.