Parkinson hastalarında gövde kontrolü ile gövde kaslarının viskoelastik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between trunk control and the viscoelastic properties of trunk muscles in individuals with Parkinson's disease
- Tez No: 970315
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, parkinson hastalığı tanısı alan bireylerde gövde kontrolü ile gövde kaslarının viskoelastik özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. 40-70 yaş arası parkinson tanısı alan 38 katılımcının yaşam kalitesini ölçmek için Parkinson Hastalığı Anketi (PDQ-39), denge değerlendirmek için Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ve Berg Denge Ölçeği (BDÖ), bilişsel durumu için Hodkinson Mental Test (HMT), hastalığın şiddeti için Hoehn ve Yahr Çlçeği (HYÖ), kasların viskoelastik özelliğini ölçmek için MyotonPro cihazı ve gövde kontrolü için Gövde Bozukluk Ölçeği (GBÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizi için İki sürekli değişken arasındaki ilişki Pearson ya da Spearman Sıra korelasyon katsayıları ile değerlendirilmiştir. Bulgular, gövde kontrolü ile gövde kaslarının viskoelastik özellikleri arasında anlamlı korelasyonlar olduğunu göstermiştir. Özellikle gövde bozukluk ölçeği ile kas tonusu (r = 0.721; p < 0.01), sertlik (r = 0.681; p < 0.01) ve elastisite (r = -0.643; p < 0.01) arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Ayrıca, gövde kaslarının gevşeme süresi ve uzama gibi parametrelerinin de gövde kontrolünü etkilediği belirlendi. Gövde bozukluk ölçeği ile elde edilen korelasyonlar, gövde kaslarının daha yüksek tonus ve sertlik düzeylerinin daha iyi postüral kontrol ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bulgulara göre, örneğin Lumbal Multifidus kasının tonusu ile gövde kontrolü arasında güçlü bir ilişki olduğu (r = 0.721) görülmüştür. Bu da, Parkinson hastalarında fonksiyonel bağımsızlığı artırmak amacıyla yapılacak fizyoterapi müdahalelerinde, gövde kaslarının viskoelastik özelliklerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, gövde kontrolü yalnızca sinirsel kontrol mekanizmalarına değil, aynı zamanda kasların biyomekanik özelliklerine de bağlıdır. Bu çalışma, Parkinson hastalarının rehabilitasyon sürecinde kasların viskoelastik özelliklerine yönelik spesifik müdahalelerin önemini vurgulamakta ve ileri araştırmalara yol gösterici olabilecek nitelikte bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between trunk control and the viscoelastic properties of trunk muscles in individuals diagnosed with Parkinson's disease. A total of 38 participants aged between 40 and 70 years with a diagnosis of Parkinson's disease were assessed using the Parkinson's Disease Questionnaire (PDQ-39) for quality of life, the Functional Reach Test (FRT) and the Berg Balance Scale (BBS) for balance, the Hodkinson Mental Test (HMT) for cognitive status, the Hoehn and Yahr Scale (HYS) for disease severity, the MyotonPro device for muscle elasticity, and the Trunk Impairment Scale (TIS) for trunk control. Relationships between continuous variables were analyzed using Pearson or Spearman rank correlation coefficients. The findings demonstrated significant correlations between trunk control and the viscoelastic properties of the muscles. In particular, significant relationships were found between the Trunk Impairment Scale and muscle tone (r = 0.721; p <0.01), stiffness (r = 0.681; p <0.01), and elasticity (r =-0.643; p <0.01). Moreover, parameters such as muscle relaxation time and creep were also found to influence trunk control. The correlations obtained from the Trunk Impairment Scale indicated that higher muscle tone and stiffness levels in trunk muscles were associated with better postural control. For instance, a strong relationship was observed between the tone of the Lumbar Multifidus muscle and trunk control (r = 0.721). These findings suggest that the viscoelastic properties of trunk muscles should be taken into account in physiotherapy interventions aimed at enhancing functional independence in individuals with Parkinson's disease. In conclusion, trunk control depends not only on neural control mechanisms but also on the biomechanical properties of muscles. This study highlights the importance of targeted interventions addressing the viscoelastic properties of muscles in the rehabilitation of patients with Parkinson's disease and provides valuable insights to guide future research.