Kalıcı mekanik destek cihazı takılan hastalarda preoperatif verilen levosimendanın postoperatif sağ ventrikül yetersizliği üzerine etkisinin EUROMACS-RHF ve vazoaktif inotrop skoru ile değerlendirilmesi
The effect of preoperative levosimendan administration on postoperative right ventricular failure in patients undergoing durable mechanical circulatory support, evaluated by the EUROMACS-RHF and vasoactive inotrope score
  1. Tez No: 970316
  2. Yazar: BERAT HASBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİN BAYER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, kalıcı mekanik destek cihazı takılan hastalarda preoperatif uygulanan Levosimendan'ın postoperatif sağ ventrikül yetersizliği (RVF) üzerine etkisini; preoperatif dönemde hesaplanan Euromacs-RHF skoruyla ve postoperatif dönemde hesaplanan vazoaktif inotrop skoru (VIS) ile öngürdürücülüğünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmaya kliniğimizde opere edilen toplam 106 hasta dahil edildi. Hastalar Levosimendan alan (n=59) ve almayan (n=47) olarak iki gruba ayrıldı. RVF gelişimi, VIS ve YBÜ kalış süreleri karşılaştırıldı. EUROMACS-RHF skoruna göre daha önceden sınırları belirlenen risk gruplarına [Low (0<x≤2), Intermediate (2<x≤4), High (x>4)] göre değerlendirildi. İlişkili faktörlerin değerlendirilmesi istatiksel olarak SPSS 27.0 programı kullanılarak analiz edildi. BULGULAR: Toplam 106 hasta analiz edildi ve bunların 59'u (%55,7) levosimendan aldı. Postoperatif sağ ventrikül yetersizliği (RVF) 32 hastada (%30,2) gelişti. Levosimendan uygulanan hastalarda, uygulanmayanlara kıyasla anlamlı olarak daha düşük vazoaktif inotrop skor (20,1 vs. 55,5; p<0,001) ve daha kısa yoğun bakımda kalış süresi (5,2 vs. 9,9 gün; p<0,001) saptandı. Alt grup analizlerinde, levosimendan hem RVF gelişen hastalarda (4,8 vs. 11,0 gün; p<0,001) hem de RVF gelişmeyen hastalarda (5,3 vs. 9,1 gün; p<0,001) yoğun bakım süresini anlamlı şekilde kısalttı. VIS ile yoğun bakım kalış süresi arasında güçlü pozitif korelasyon bulundu (rho=0,60; p<0,001). EUROMACS risk sınıflamasına göre levosimendan düşük ve orta riskli gruplarda anlamlı etki göstermedi, ancak yüksek risk grubunda RVF insidansını belirgin olarak azalttı (p=0,001). SONUÇ: Preoperatif levosimendan uygulaması, kalıcı mekanik destek cihazı implantasyonu yapılan hastaların daha düşük vazoaktif inotrop skoru almasını sağlayarak; bu hastaların inotrop gereksinimlerini ve yoğun bakımda kalış sürelerini anlamlı olarak azaltmaktadır. Bu faydalı etki, RVF gelişiminden bağımsız şekilde gözlenmekte olup, özellikle EUROMACS-RVF skoruna göre yüksek riskli hastalarda daha belirgin hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate the effect of preoperatively administered Levosimendan on postoperative right ventricular failure (RVF) in patients with permanent mechanical assist devices and to evaluate the predictive value of the Euromacs-RHF score calculated preoperatively and the vasoactive inotrope score (VIS) calculated postoperatively. MATERIAL AND METHODS: A total of 106 patients from our clinic were included in the study. Patients were divided into two groups: those receiving levosimendan (n = 59) and those not receiving levosimendan (n = 47). The development of RVF, VIS, and ICU length of stay was compared. Patients were assessed according to the EUROMACS-RHF score, according to predefined risk groups [Low (0<x≤2), Intermediate (2<x≤4), High (x>4)]. Statistical analysis of associated factors was performed using SPSS 27.0. RESULT: A total of 106 patients were analyzed, with 59 (55.7%) receiving levosimendan. Postoperative right ventricular failure (RVF) occurred in 32 patients (30.2%). Patients treated with levosimendan demonstrated significantly lower vasoactive-inotropic scores (20.1 vs. 55.5, p<0.001) and shorter intensive care unit (ICU) stays (5.2 vs. 9.9 days, p<0.001) compared with those who did not receive levosimendan. Subgroup analyses showed that levosimendan reduced ICU stay both in patients with RVF (4.8 vs. 11.0 days, p<0.001) and those without RVF (5.3 vs. 9.1 days, p<0.001). A strong positive correlation was found between VIS and ICU stay (rho=0.60, p<0.001). According to EUROMACS risk stratification, levosimendan did not significantly influence outcomes in low or intermediate risk groups. Still, in the high-risk group, its use was associated with a markedly lower incidence of RVF (p=0.001). CONCLUSION: Preoperative levosimendan administration in patients undergoing durable mechanical circulatory support implantation is associated with significantly lower vasoactive-inotropic scores, reduced inotropic requirements, and shorter intensive care unit stays. Importantly, this beneficial effect is independent of RVF development and is particularly pronounced in patients classified as high risk according to the EUROMACS-RVF score.