Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kariyer geleceği algılarının incelenmesi
Examining the career future perceptions of students in the Faculty of Sports Sciences
  1. Tez No: 970408
  2. Yazar: ÖMER DORMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURAN, DR. ÜNSAL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kariyer geleceği algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma betimsel tarama modeli kapsamında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşmaktadır. Örneklemi ise Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle ulaşılabilen 153 erkek ve 86 kadın olmak üzere toplam 239 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rottinghaus vd. (2005) tarafından geliştirilen, Kalafat (2012) tarafından Türkçeye uyarlanan“Kariyer Geleceği Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler yüz yüze ve Google formlar aracılığı ile toplanmıştır. Veriler SPSS v26.0 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, spor yapma durumu ve yapılan spor türü değişkenlerine t-testi, yaş ve sınıf değişkenlerine göre One-Way ANOVA testi kullanılarak analizler yapılmıştır. Verilerin analizi için anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan analizler neticesinde katılımcıların kariyer geleceği algılarının cinsiyet, spor yapma durumu, yapılan spor türü ve sınıf gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği, yaşa göre ise anlamlı farklılık görülmediği tespit edilmiştir. Sonuç: Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kariyer geleceği algılarının cinsiyet, spor yapma durumu, yapılan spor türü ve sınıf gibi değişkenler üzerinde ayırt edici bir unsur olduğu gözlemlenmiştir. Yaşın ise kariyer geleceği algısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the career future perceptions of Faculty of Sports Sciences students according to various variables. Method: The research was conducted within the scope of a descriptive survey model. The population of the research consists of students at Atatürk University's Faculty of Sports Sciences. The sample consists of a total of 239 students, including 153 males and 86 females, who are enrolled at Atatürk University's Faculty of Sports Sciences and were reached using an easily accessible sampling method. The“Career Future Perception Scale”developed by Rottinghaus et al. (2005) and adapted into Turkish by Kalafat (2012) was used as the data collection tool in the study. Data were collected face-to-face and via Google forms. Data were analyzed using the SPSS v26.0 statistical program. Tests were performed using t-tests for the variables of gender, participation in sports, and type of sport, and One-Way ANOVA tests for the variables of age and class. The significance level for data analysis was set at p<0.05. Findings: The analyses revealed that participants' perceptions of their career future differed significantly based on variables such as gender, participation in sports, type of sport, and class, but no significant differences were observed based on age. Conclusion: It has been observed that the career future perceptions of Faculty of Sports Sciences students are a distinguishing factor based on variables such as gender, participation in sports, type of sport practiced, and class. It can be said that age does not have a significant effect on career future perceptions.