Türkiye'de kamu maliyesi perspektifinden sivil toplum kuruluşlarının mali mevzuatın hazırlanmasındaki etkisi: Baskı ve çıkar grupları özelinde bir analiz
The impact of non-governmental organizations on the preparation of financial legislation from the perspective of public finance in Turkey: An analysis with special regard to pressure and interest groups
- Tez No: 970421
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN FATİH SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde yapılan akademik çalışmalarda genel olarak sivil toplum kavramı irdelenmişken, çıkar ve baskı gruplarının maliye politikası perspektifinden mali kanunların yasalaşma sürecinde etkisinin olup olmadığı ve varsa şiddetinin ne düzeyde olduğu konuları çalışılmamıştır. Çıkar ve baskı grupları sivil toplum örgütü kavramını kullanma alışkanlığı edinmiş olup kendilerini sivil toplum örgütü kavramı ile özdeşleştirmişlerdir. Çıkar ve baskı gruplarının var oluş amacı toplumun diğer kesimlerine göre üyelerine ayrıcalık tanınmasıdır. Maliye politikasında bu durum kamu tercihi teorisiyle açıklanmıştır. Kamu tercihi teorisi seçmenler, siyasi partiler, bürokratlar ile çıkar ve baskı grupları arasındaki ilişkileri irdelemiştir. Bu çalışmada öncelikle konuya ilişkin kavramların doğru anlaşılması amacıyla ilgili literatür taranmış, sivil toplum kavramından baskı ve çıkar grupları tanımına kadar süren tarihsel süreç açıklanmış ve devamında ülkemizdeki mevcut durum ortaya konulmuştur. Çalışmayı diğer akademik çalışmalardan ayıran en önemli özellik ise, çıkar ve baskı gruplarının ülkemizdeki mali mevzuata olan etkisinin ortaya konulabilmesi amacıyla mali mevzuatta yer alan çıkar ve baskı gruplarına ayrıcalık tanıyan düzenlemeler tespit edilmiş olmasıdır. Mali mevzuatın hazırlanmasında siyasi partiler, bürokratlar ile çıkar ve baskı grupları arasındaki ilişkilerin düzeyi ile etki seviyesinin belirlenmesi amacıyla anket yapılmıştır. Ankette mali mevzuatın hazırlanma ve yasalaşma sürecinde fiilen görev alan (bürokrat, milletvekili ve siyasi parti danışmanı ile çıkar ve baskı grubu üyesi) 130 kişiye sorular yönetilmiştir. Yapılan anket sonucunda, ülkemizde mali mevzuatın hazırlanması ve yasalaşması aşamasında kamu tercihi teorisi çerçevesinde siyasetçi, bürokrat ile çıkar ve baskı grupları arasında bir ilişkinin var olduğu ancak baskı ve çıkar gruplarının sürece katılımı yeterli düzeyde olmadığı ve gelişime açık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the concept of civil society has generally been examined in academic studies conducted in our country, the issues of whether interest and pressure groups have an effect on the enactment process of fiscal laws from a fiscal policy perspective and, if so, the level of their intensity have not been studied. Interest and pressure groups have acquired the habit of using the concept of civil society organization and have identified themselves with the concept of civil society organization. The purpose of existence of interest and pressure groups is to grant privileges to their members compared to other segments of society. In fiscal policy, this situation has been explained with the public choice theory. Public choice theory has examined the relationships between voters, political parties, bureaucrats and interest and pressure groups. In this study, first of all, the relevant literature has been reviewed in order to correctly understand the concepts related to the subject, the historical process from the concept of civil society to the definition of pressure and interest groups has been explained and then the current situation in our country has been presented. The most important feature that distinguishes the study from other academic studies is that the regulations that grant privileges to interest and pressure groups in the fiscal legislation have been identified in order to reveal the effect of interest and pressure groups on the fiscal legislation in our country. A survey was conducted to determine the level of relations and influence between political parties, bureaucrats, and interest and pressure groups in the preparation of financial legislation. Questions were administered to 130 people (bureaucrats, members of parliament, political party advisors, and members of interest and pressure groups) who were actively involved in the preparation and enactment of financial legislation. As a result of the survey, it was concluded that there is a relationship between politicians, bureaucrats and interest and pressure groups within the framework of public choice theory during the preparation and enactment of financial legislation in our country, but the participation of pressure and interest groups in the process is not at a sufficient level and is open to development.