Child routines and preschoolers'cognitive and behavioral development in cumulative risk
Çocuk rutinleri ve kümülatif risk altındaki okul öncesi çocukların bilişsel ve davranışsal gelişimi
- Tez No: 970487
- Danışmanlar: PROF. DR. JANEAN DİLWORTH-BART
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Wısconsın-Madıson
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, çocuk rutinlerini ve okul öncesi çocukların bilişsel ve davranışsal gelişimini üç farklı perspektiften daha iyi anlamaktır. İlk makale, rutinler ve çocuk gelişimi üzerine yapılan araştırmaları incelemiştir ve yüksek riskli ortamlarda rutinlerin koruyucu rolünün kanıtlarını sunmuştur. Sonuçlar, rutinlerin çocukların genel bilişsel yetenek, öz-düzenleme fonksiyonları, sosyal-duygusal beceriler, akademik beceriler ve ruh sağlığı ile fiziksel sağlık sonuçları gibi çeşitli alanları desteklediğini göstermiştir. Ayrıca, rutinler yüksek riskli ortamlarda koruyucu bir rol oynamaktadır. İkinci makalede, kümülatif risk altında olan okul öncesi çocuklarda, çocuk rutinlerinin düzenleyici etkisi incelenmiştir. Sonuçlar, çocuk rutinlerinin düşük riskli ortamlarda dil gelişimi ve odaklanmış dikkat için koruyucu bir etkisi olduğunu, orta düzeyde kümülatif risk altındayken daha az dışsallaştırma ve içselleştirme sorunlarla ilişkili olduğunu ve yüksek riskli ortamlarda daha az dışsallaştırma sorunları ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Üçüncü makalede ise çocuk rutinleri ve ebeveynlik arasındaki karşılıklı ilişkiler uzunlamasına incelenmişitir. Sonuçlar, erken yaşlarda daha çok çocuk rutininin, çocuklarda uyumlu davranışları geliştirebileceğini, uyumlu davranışların ebeveynlik stresini azaltabileceğini ve bu da sert ebeveynlik uygulamalarının azalmasına neden olabileceğini ortaya koydu. Bu makaleler, önceki çalışmalarda belirtilen rutinler ve çocuk işlevselliği arasındaki ilişkileri genişleterek, çocuk rutinlerinin kümülatif risk altında koruyucu bir rol oynadığını vurgulamış ve olumlu ebeveynlik uygulamalarını güçlendirmeye yardımcı olan çocuk rutinlerinin önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation was to better understand child routines and preschoolers' cognitive and behavioral development from three different perspectives. The first paper reviewed routines and child development, clarifying evidence of their protective role in high-risk environments. Results indicated that routines promote children's skills across various domains, including general cognitive ability, self-regulatory functions, social-emotional skills, academic skills, and mental and physical health outcomes. Additionally, routines play a protective role in high-risk environments. The second paper empirically investigated the moderating influence of child routines for preschoolers in cumulative risk. Results revealed that child routines provided protection for language and focused attention in low-risk environments and predicted lower externalizing, and internalizing problems in moderate levels of cumulative risk, and lower externalizing problems in high-risk environments. The third paper explored the reciprocal longitudinal relations between child routines and parenting. Results suggested that promoting child routines at an early age can lead to improved compliance behaviors in children, while fewer compliance behaviors may lead to lower levels of parenting stress, which may lead to less use of harsh parenting practices. These papers extended on previous work indicating associations between routines and child functioning, highlighting the protective role of child routines in cumulative risk and underscoring the importance of child routines that may help strengthen positive parenting practices.