Robot gazeteciliğe yönelik kullanıcı algıları
User perceptions of robot journalism
  1. Tez No: 970486
  2. Yazar: ZEHRA AKSÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET RAMAZAN YILDIZGÖRÜR, PROF. DR. GÜNSELİ BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, insan gazeteciler ve robot gazeteciler tarafından yazılan haberlerin çeşitli kriterler doğrultusunda karşılaştırılması sonucu okurların, robot gazeteciliğine karşı görüşlerinin yansıtılmasını ve benzer araştırma konularına destek vermeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya katılan 20 kişi, robot gazetecilikle ilgili genel sorulara yanıt verdikten sonra, dört farklı haber konusundaki içerikleri değerlendirerek bunların insan mı yoksa robot gazeteciler tarafından mı yazıldığına dair düşüncelerini dile getirmişlerdir. Ardından, haberleri akıcılık, okunabilirlik, güvenilirlik, objektiflik, sadelik, anlaşılabilirlik, keyif, sayısal-verisel yapı, duygu aktarımı ve sıkıcılık açısından incelemeleri istenmiştir. Araştırma bulgularına göre, insan gazetecilerin haberleri daha akıcı, doğal ve duygusal bulunurken, robot gazetecilerin veriye dayalı ve tarafsız içerik üretmede güçlü olduğu tespit edilmiştir. Bazı katılımcılar, yapay zekanın gazetecilik mesleğinde hız ve verimlilik sağladığını ancak belirli sınırlar içinde kalması gerektiğini belirtmiştir. Ayrıca, yapay zekanın kontrolsüz bir şekilde kullanılması durumunda bir tehdit oluşturabileceği düşüncesi dile getirilmiştir. Çalışma, katılımcılardan elde edilen bulgulara göre, insan ve robot gazetecilerin iş birliği ile üretilen haberlerin daha tercih edilebilir olduğunu göstermektedir. Robot gazetecilerin hız ve objektiflik avantajları, insan gazetecilerin duygusal zekâ ve samimiyetleriyle dengelendiğinde daha kapsamlı ve etkileyici haberlerin üretilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare news articles written by human journalists and robot journalists based on various criteria. Twenty participants answered general questions about robot journalism before evaluating news content on four different topics, attempting to determine whether the articles were written by humans or AI. They then assessed the articles based on fluency, readability, reliability, objectivity, simplicity, comprehensibility, enjoyment, numerical-data structure, emotional expression, and dullness. Findings indicate that human journalists' articles were perceived as more fluent, natural, and emotional, whereas robot journalists excelled in producing data-driven and impartial content. Participants acknowledged that AI enhances speed and efficiency in journalism but emphasized the need for limitations. Concerns were raised about the potential risks of uncontrolled AI usage. The study highlights the strengths and weaknesses of both human and robot journalism, suggesting that a hybrid model could be more effective. Combining the speed and objectivity of robot journalists with the emotional intelligence and authenticity of human journalists could lead to the production of more comprehensive and engaging news articles.