Adölesan hentbolcularda zihinsel ve fiziksel yorgunluk görevlerinin kesme hareketi değerlendirme puanına etkisi
The effect of mental and physical fatigue tasks on cutting movement assessment score in adolescent handball players
- Tez No: 970530
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Adölesan sporcularda zihinsel ve fiziksel yorgunluğun sportif performans üzerindeki etkileri giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, hentbol branşı özelinde farklı yorgunluk durumlarının kesme hareketi performansı, dikey sıçrama yüksekliği (CMJ) ve hedef şut doğruluğu üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 14–18 yaş aralığında, lisanslı 20 erkek hentbolcu katılmıştır. Katılımcılar, kontrol, fiziksel yorgunluk ve zihinsel yorgunluk olmak üzere üç grupta değerlendirilmiştir. Zihinsel yorgunluk Stroop testiyle, fiziksel yorgunluk ise saha temelli yüksek yoğunluklu egzersiz protokolü ile oluşturulmuştur. Yorgunluk düzeyi NASA-TLX, Modifiye Borg Skalası ve kalp hızı ölçümleriyle doğrulanmıştır. Tüm performans testleri yalnızca yorgunluk protokollerinin ardından uygulanmıştır. Bulgulara göre, kesme hareketi puanları fiziksel yorgunluk sonrası anlamlı olarak yükselmiştir. Dominant ekstremitede kontrol grubu 5 (4–5), fiziksel yorgunluk grubu 6 (5,75–7), zihinsel yorgunluk grubu 5 (4–5) olarak saptanmıştır. Fiziksel–kontrol ve fiziksel–zihinsel karşılaştırmalarında fark anlamlı bulunmuştur (p<0,001), zihinsel–kontrol arasında ise fark tespit edilmemiştir (p=0,45). Benzer şekilde non-dominant ekstremitede kontrol 5 (4,75–5,6), fiziksel 6,5 (5,75–7), zihinsel 5 (4–6) olup, yalnızca fiziksel yorgunluk koşulunda anlamlı artış gözlenmiştir (p<0,001). Dikey sıçrama testinde fiziksel yorgunluk grubunda değerler kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (Sırasıyla 41,9±5,78 cm, 46,7±5,97 cm; p=0,03). Zihinsel yorgunlukta ise istatistiksel fark görülmemiştir (p=0,57). Hedef şut doğruluğu puanları incelendiğinde, zihinsel yorgunluk grubunun kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha düşük skor aldığı belirlenmiştir (p=0,02). Sonuç olarak, adölesan hentbolcularda zihinsel ve fiziksel yorgunluk motor performans üzerinde farklı etkiler göstermiştir. Fiziksel yorgunluk özellikle kesme hareketi ve dikey sıçrama gibi nöromüsküler kontrol gerektiren görevlerde performansı olumsuz etkilerken, zihinsel yorgunluk dikkat ve karar verme süreçleri üzerinden hedef şut doğruluğunu düşürmüştür. Bu bulgular, antrenman planlamasında yorgunluk yönetiminin bütüncül olarak ele alınmasının önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of mental and physical fatigue on athletic performance in adolescent athletes are gaining increasing importance. The aim of this study was to investigate the impact of different fatigue conditions on cutting movement performance, countermovement jump (CMJ) height, and target shooting accuracy in the sport of handball. A total of 20 licensed male handball players aged 14–18 years participated in the study. Participants were divided into three groups: control, physical fatigue, and mental fatigue. Mental fatigue was induced using the Stroop test, whereas physical fatigue was induced through a field-based high-intensity intermittent exercise protocol. Fatigue levels were verified using the NASA-TLX, the Modified Borg Scale, and heart rate monitoring. All performance tests were administered only after the fatigue protocols. According to the results, cutting movement scores increased significantly following physical fatigue. On the dominant limb, the scores were 5 (4–5) in the control group, 6 (5.75–7) in the physical fatigue group, and 5 (4–5) in the mental fatigue group. Significant differences were found between physical–control and physical–mental comparisons (p<0.001), whereas no difference was observed between mental–control groups (p=0.45). Similarly, for the non-dominant limb, the scores were 5 (4.75–5.6) in the control group, 6.5 (5.75–7) in the physical fatigue group, and 5 (4–6) in the mental fatigue group, with a significant increase only in the physical fatigue condition (p<0.001). In the CMJ test, jump height was significantly lower in the physical fatigue group compared to the control group (41.9±5.78 cm vs. 46.7±5.97 cm; p=0.03), while no statistical difference was found in the mental fatigue group (p=0.57). In target shooting accuracy, the mental fatigue group scored significantly lower than the control group (p=0.02). In conclusion, both mental and physical fatigue exerted different effects on motor performance in adolescent handball players. Physical fatigue negatively affected tasks requiring neuromuscular control, such as cutting and vertical jumping, whereas mental fatigue impaired target shooting accuracy through its influence on attention and decision-making processes. These findings highlight the importance of addressing fatigue management comprehensively in training planning for young athletes.