Beden eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktiviteleri ile duygusal yeme ve yeme davranışı arasındaki ilişki
The relationship between physical education teachers' physical activity and emotional eating and eating behavior
- Tez No: 970531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PENSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi ve sürdürülmesi hem bireysel sağlık hem de toplumsal refah açısından büyük önem taşımaktadır. Beden eğitimi öğretmenleri, mesleklerinin gereği olarak fiziksel aktiviteyi yaşamlarının merkezine alan ve aynı zamanda öğrenciler için rol model konumunda olan bireylerdir. Bu nedenle, onların beslenme tutumları, yeme davranışları ve duygusal yeme eğilimleri yalnızca kendi sağlıklarını değil, aynı zamanda yetiştirdikleri öğrencilerin yaşam biçimlerini de dolaylı olarak etkilemektedir. Bu çerçevede, bu çalışmada beden eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile duygusal yeme ve yeme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Nitekim araştırma kapsamında, öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeylerine göre duygusal yeme ve yeme davranışı düzeylerinde farklılık olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılacaktır. Bununla birlikte, duygusal yeme ile yeme davranışı arasındaki muhtemel ilişkiler değerlendirilerek, söz konusu değişkenlerin beden eğitimi öğretmenlerinin sağlıklı yaşam biçimleriyle olan bağlantılarına dair bilimsel veriler elde edilmesini sağlayacaktır. Araştırma, betimsel ve ilişki arayıcı desende nicel bir araştırma olarak tasarlanmış; çalışmaya Konya ilinde görev yapan 272 Beden Eğitimi Öğretmeni (Kadın: 79 (%29); Erkek: 193 (%71); yaş ortalaması %39,4±9,51 yıl) gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ), Yeme Davranış Ölçeği (YDÖ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ-SF) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde öncelikle çarpıklık ve basıklık değerleri Skewnew-Kurtasis testi ve ardından Shapiro-Wilk testi ile belirlenmiştir. Demografik bilgilerin betimsel istatistiğinin tablo sunumlarında ortalama (X) ve standart sapma (Ss) ve yüzde (%) değerler kullanılmıştır. Ölçek alt boyut puanlarının demografik bilgilerle karşılaştırmalarında, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile İndependent t testi, fiziksel aktivite düzeyleri ile demografik bilgiler arasındaki ilişki belirlenmesinde Ki Kare testi, ölçek alt boyutlarıyla demografik bilgiler arasındaki ilişki ise Pearson Korelasyon analizi yapılarak belirlenmiştir. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmış, tüm verilerin analizinde SPSS version 25.0 paket programından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, katılımcı beden eğitimi öğretmenlerinin, DYÖ toplam ortalama puanlarının 75 puanın oldukça altında olması onların duygusal yeme davranışını çok az düzeyde gösterdikleri sonucunun belirlenmesiyle birlikte, YDÖ alt boyut toplam puanlarının da ortalamaların altında kalması bilinçli yeme davranışı gösterdiklerinin anlaşılmasını sağlamaktadır. Bu olumlu tutumların yanında anlamlı düzeyde duygusal durumlarda aşırı yeme davranışı gösterebildikleri de gözlemlenmiştir (p<0,05). Ayrıca katılımcı beden öğretmenlerinin yaşları ilerledikçe besin seçiciliğinde anlamlı düzeyde daha dikkatli oldukları ve daha kontrollü besin tüketimleri yaptıkları belirlenirken (p<0,05), erkeklerin kadınlara göre kendilerini daha yüksek oranda tok hissettikleri bunun yanında kadınların duygusal durumlarda erkeklerden daha yüksek düzeyde besin tüketimi yaptıkları da saptanmıştır (p<0,05). Katılımcı beden eğitimi öğretmenlerinin fiziksel aktivite düzeylerinde cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılığın olmamasıyla birlikte (p>0,05), yaş arttıkça aktivite düzeylerinde azalma olduğu, bunun neticesinde de yaş ilerledikçe BKİ düzeylerinde anlamlı artışların olduğu görülmektedir (p<0,05). Bunun yanında evli fakat çocuksuz katılımcılarda ileri düzeyde aktivitenin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir (p<0,05). Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri ile“hiçbir duygusal yeme alt boyutu”arasında anlamlı ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca“Fiziksel Aktivite Düzeyi”ile“hiçbir yeme davranışı alt boyutu”arasında da anlamlı ilişki tespit edilememiştir. Bu sonuçlar, aldıkları temel eğitimler neticesinde ve mesleklerinin temel unsurlarına dayanarak, bilinçli ve farkındalık esasıyla fiziksel aktivite yapan beden eğitimi öğretmenlerinin oluşan duygusal durumlarının bilinçsiz şekilde yemelerine bir etki etmediği ve bu etki etmeyen durumlarının da yeme davranışlarında yansımadığı ve olumsuz bir duruma sebep olmadığı açıkça görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adopting and maintaining a healthy lifestyle is of great importance for both individual health and social well-being. Physical education teachers, as a requirement of their profession, are individuals who place physical activity at the center of their lives and also serve as role models for their students. Therefore, their nutritional attitudes, eating behaviors, and emotional eating tendencies indirectly affect not only their own health but also the lifestyles of the students they teach. In this framework, this study aimed to examine the relationship between physical education teachers' physical activity levels and emotional eating and eating behavior. As a matter of fact, within the scope of the research, it will be attempted to reveal whether there are differences in the levels of emotional eating and eating behaviors according to teachers' physical activity levels. In addition, by evaluating the possible relationships between emotional eating and eating behavior, scientific data will be obtained regarding the connection of these variables with the healthy lifestyles of physical education teachers. The research was designed as a quantitative research with a descriptive and correlational design. 272 Physical Education Teachers (Female: 79 (%29); Male: 193 (%71); mean age 39.4±9.51 years) working in Konya province participated in the study voluntarily. Personal Information Form, Emotional Eating Scale (EES), Eating Behavior Scale (EBS) and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-SF) were used as data collection tools. In the statistical analysis of the data, skewness and kurtosis values were determined firstly by the Skewnew-Kurtasis test and then by the Shapiro-Wilk test. Mean (X), standard deviation (SD) and percentage (%) values were used in the table presentations of descriptive statistics of demographic information. In the comparison of scale sub-dimension scores with demographic information, one-way analysis of variance (ANOVA) and Independent t test, the relationship between physical activity levels and demographic information was determined by Chi Square test, and the relationship between scale sub-dimensions and demographic information was determined by Pearson Correlation analysis. The significance level was set at 0.05, and SPSS version 25.0 was used to analyze all data. The findings indicate that the participating physical education teachers' total DES score, well below 75, indicates that they exhibit very little emotional eating. Furthermore, the fact that their total DES subscale scores were also below the mean suggests that they exhibit conscious eating behavior. In addition to these positive attitudes, it was also observed that they can exhibit significant levels of overeating in emotional situations (p<0.05). Furthermore, as the participating physical education teachers got older, they became significantly more careful about food selectivity and engaged in more controlled food consumption (p<0.05). Men reported feeling fuller at a higher rate than women, while women also consumed more food under emotional conditions (p<0.05). While there was no significant difference between the genders in the physical activity levels of the participating physical education teachers (p>0.05), it was observed that activity levels decreased with increasing age, and consequently, BMI levels increased significantly with increasing age (p<0.05). Furthermore, it was observed that high levels of activity were higher in married but childless participants (p<0.05). No significant relationship was found between the participants' physical activity levels and the“no emotional eating subscale.”Furthermore, no significant relationship was found between“Physical Activity Level”and the“no eating behavior subscale.”These results clearly demonstrate that the emotional states of physical education teachers, who engage in physical activity consciously and mindfully as a result of the basic training they receive and based on the fundamental elements of their profession, do not affect their unconscious eating, and this unaffected state is not reflected in their eating behaviors and does not cause any negative consequences.