Zonguldak yayla (Fransız/Fener) Mahallesi'ndeki kamu yapıları'nın mimari analizi
Architectural analysis of public buildings in Zonguldak Yayla (French/Fener) Neighborhood
  1. Tez No: 970581
  2. Yazar: CEREN BETÜL ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN ESRA BÖLÜKBAŞI ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi Devrimi'nin ardından sanayileşmiş Batılı devletler, üretim faaliyetlerini sürdürebilmek ve enerji ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla özellikle kömür gibi stratejik hammaddelere yönelmişlerdir. Bu süreçte Osmanlı İmparatorluğu, jeopolitik konumu ve yer altı kaynaklarıyla dikkat çekmiş; özellikle Zonguldak kömür havzası büyük önem kazanmıştır. Başta İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere Batılı ülkeler, Osmanlı topraklarındaki kömür rezervlerinden faydalanmak için ciddi bir rekabete girişmiş; bu rekabet yalnızca ekonomik değil, aynı zamanda stratejik bir zemine de oturmuştur. 1896 yılında Fransız sermayedarları, Zonguldak limanı ve rıhtımını inşa ederek havzaya yatırım yapmış; bu yatırımlar yalnızca kömür üretimini değil, aynı zamanda kentin altyapı ve sosyal yapısını da dönüştürmüştür. Zonguldak'ın sanayiye dayalı kalkınması, hem yerel hem bölgesel ölçekte önemli bir dönüşüm yaratmıştır. Artan sanayi yatırımları, yalnızca Osmanlı tebaasını değil; gayrimüslim ve yabancı iş gücünü de bölgeye çekmiş, çok kültürlü bir toplumsal yapı oluşmuştur. Sanayi faaliyetlerinin genişlemesiyle birlikte artan nüfus hareketliliği, konut ihtiyacının yanı sıra eğitim, sağlık ve sosyal altyapı alanlarında da yeni gereksinimlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda Zonguldak, sanayileşme süreciyle birlikte biçimlenen özgün bir kent kimliği edinmiştir. Bu tez çalışması, bu dönüşümün mekânsal izlerini sürmek amacıyla Zonguldak Yayla Mahallesi'nde yer alan kamu yapılarının mimari, tarihsel ve işlevsel özelliklerini kapsamlı biçimde analiz etmektedir. Mahallede bulunan 36 kamu yapısı; plan düzeni, cephe kurgusu, malzeme kullanımı ve işlevsel dönüşüm açısından incelenmiş; yapılar hem dönemlerinin mimari yaklaşımlarını hem de sosyal bağlamlarını yansıtan örnekler olarak değerlendirilmiştir. Fransız etkisiyle şekillenen mahalle dokusu, Cumhuriyet döneminin modernleşme politikalarıyla birleşmiş; bu kamu yapıları zaman içinde kentsel belleğin taşıyıcı ögelerine dönüşmüştür. Yapıların mimari çözümlemeleri, sadece fiziksel özelliklerini değil, aynı zamanda inşa edildikleri dönemin toplumsal ve kültürel koşullarını da yansıtmaktadır. Sonuç olarak Yayla Mahallesi'ndeki kamu yapıları, sadece korunması gereken mimari miraslar değil; Zonguldak'ın tarihsel belleğini, çok katmanlı kimliğini ve sanayi temelli dönüşümünü yansıtan özgün mekânlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Following the Industrial Revolution, industrialized Western states turned to strategic raw materials—particularly coal—in order to sustain their production activities and meet their growing energy demands. In this context, the Ottoman Empire drew attention due to its geopolitical location and underground resources, with the Zonguldak coal basin gaining particular importance. Western powers such as Britain, France, and Germany entered into fierce competition to exploit the coal reserves in Ottoman territories. This competition was not only economic but also rooted in strategic interests. In 1896, French investors built the Zonguldak port and quay, initiating investments in the region. These investments not only enhanced coal production but also transformed the city's infrastructure and social fabric. Zonguldak's industrial-based development triggered significant changes both locally and regionally. Increasing industrial investments attracted not only Ottoman subjects but also non-Muslim and foreign labor, leading to the formation of a multicultural social structure. As industrial activities expanded, rising population movements gave way to new demands in housing, education, healthcare, and social infrastructure. As a result, Zonguldak acquired a unique urban identity shaped by its industrialization process. This thesis aims to trace the spatial impacts of this transformation by conducting a comprehensive analysis of the architectural, historical, and functional characteristics of public buildings located in Zonguldak's Yayla District. A total of 36 public buildings in the neighborhood have been examined in terms of their layout plans, façade compositions, material usage, and functional transformations. These structures have been evaluated as representative examples reflecting both the architectural approaches of their respective periods and the social contexts in which they were built. The neighborhood texture, shaped by French influence, later merged with the modernization policies of the Republican era. Over time, these public buildings have become key components of the city's collective memory. Their architectural analyses reveal not only their physical attributes but also the social and cultural conditions of the time in which they were constructed. Ultimately, the public buildings in Yayla District are not only architectural heritage sites that must be preserved, but also unique spaces that embody Zonguldak's historical memory, multi-layered identity, and industrial transformation.