Enginarın (cynara scolymus l.) in vitro sterilizasyon ve mikro çoğaltımında nanopartiküllerin kullanım olanakları
Possibilities of using nanoparticles in vitro sterilization and micropropagation of artichoke (Cynara scolymus L.)
- Tez No: 970580
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Enginarın (Cynara scolymus L.) çoğaltılmasında mikroçoğaltım, geleneksel yöntemlere kıyasla değerli bir alternatif sunmaktadır. Ancak, sürekli karşılaşılan mikrobiyal kontaminasyon sorunu, genellikle fitotoksik olabilecek sterilizasyon ajanlarının kullanımını gerektirmekte ve bu durum önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Bu yüksek lisans tezinde, Bayrampaşa enginarı eksplantlarının in vitro sterilizasyon ve mikroçoğaltım protokolünün optimize edilmesi amaçlanmış; bu kapsamda gümüş nanopartiküllerin (AgNP) ve çinko nanopartiküllerin (ZnNP) hem antimikrobiyal hem de büyümeyi teşvik edici ajanlar olarak etkinliği araştırılmıştır. Ön denemeler, geleneksel sterilizasyon yöntemleri ile yüksek oranda kontaminasyon görüldüğünü ortaya koymuş ve bu durum, protokolün birkaç ardışık adımda iyileştirilmesini gerekli kılmıştır. Güney Agripark Tarımsal Araştırmalar laboratuvarında çalışma gerçekleştirilmiş olup, farklı konsantrasyonlarda (1, 2 ve 3 mg/L) gümüş nanopartiküller (AgNPs) veya çinko nanopartiküller (ZnNPs) içeren, modifiye edilmiş Murashige ve Skoog (MS) temel besin ortamında kültüre alınan enginar sürgün eksplantlarının büyüme ve gelişimi değerlendirilmiştir. Nanopartiküller içermeyen bir kontrol grubu da çalışmaya dahil edilmiştir. Sekiz haftalık inkübasyon süresinin ardından yapılan nicel değerlendirme, farklı uygulamalar arasında eksplant büyüme uzunluğu bakımından anlamlı varyasyonlar olduğunu ortaya koymuştur. Gümüş nanopartiküller (AgNP) içeren 2 mg/L konsantrasyonlu ortam, en fazla gelişim gösteren ortam olmuş ve bu ortamda bir eksplant 6 cm uzunluğa ulaşmıştır. Diğer uygulamalar ise farklı büyüme tepkileri ortaya koymuştur. 2 mg/L ZnNPs ilave edilmiş ortamda hiçbir büyüme gözlemlenmemiştir. Buna karşılık, kontrol ortamı orta düzeyde sürgün uzamasını (2,8 cm) desteklemiş, 3 mg/L AgNPs içeren ortam ise eksplant başına en yüksek yaprak sayısını teşvik etmiştir. İlk gözlemler, 3 mg/L ZnNP ve 1 mg/L AgNP uygulamalarının da olumlu etkiler gösterdiğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, kültür ortamına gümüş ve çinko nanopartiküllerinin ilave edilmesinin Bayrampaşa enginarı eksplantlarının in vitro büyüme ve gelişimini olumlu yönde etkileyebileceğini ortaya koymakta; özellikle 3 mg/L AgNP uygulamasının mikroçoğaltım protokollerinde faydalı bir katkı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Micropropagation offers a valuable alternative to traditional methods for artichoke (Cynara scolymus L.) propagation, but persistent microbial contamination remains a significant challenge, often requiring the use of potentially phytotoxic sterilization agents. This master's thesis research aimed to optimize the in vitro sterilization and micropropagation protocol for Bayrampaşa artichoke explants, specifically exploring the efficacy of silver nanoparticles (AgNPs) and zinc nanoparticles (ZnNPs) as both antimicrobial and growth-promoting agents. Preliminary experiments revealed high contamination rates with conventional sterilization methods, necessitating protocol refinements through several iterative steps. The experiment, conducted at the Güney Agripark Tarımsal Araştırmalar laboratory, evaluated the growth and development of artichoke offshoot explants cultured on a modified Murashige and Skoog (MS) basal medium supplemented with varying concentrations (1, 2, and 3 mg/L) of silver nanoparticles (AgNPs) or zinc nanoparticles (ZnNPs), alongside a nanoparticle-free control. After eight week, a quantitative assessment revealed significant variation in explant growth length among the different treatments. Medium supplemented with 2 mg/L Silver Nanoparticles (AgNPs) yielded the most substantial explant elongation, with one explant reaching 6 cm. Other treatments produced varied growth responses. No growth was observed in the medium supplemented with 2 mg/L ZnNPs. In contrast, the control medium supported moderate shoot elongation (2.8 cm), while the medium containing 3 mg/L AgNPs promoted the highest number of leaves per explant. Initial observations also suggested positive growth effects from 3 mg/L ZnNPs and 1 mg/L AgNPs. The findings indicate that incorporating silver and zinc nanoparticles into the culture medium can positively influence the in vitro growth and development of Bayrampaşa artichoke explants, highlighting the potential of specific nanoparticle concentrations, particularly 3 mg/L AgNPs, as beneficial supplements for micropropagation protocols.