Cam elyaf takviyeli polimer matris kompozit yapıların enjeksiyon kalıbıyla üretiminde tasarım ve malzeme etkilerinin sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmesi
Investigation of design and material effects in the injection molding production of glass fiber reinforced polymer matrix composite structures using the finite element method
  1. Tez No: 970583
  2. Yazar: EMRE GÖDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda çeşitli alanlarda ağırlık azaltmaya yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara otomotiv sektörü de en güncel yenilikleri dahil etmektedir. Buna bağlı olarak plastiğin yeterli mekanik şartları sağlamadığı bölgelerde kompozit yapılar devreye girmekte olup, kompozit yapıların tasarımı ve analizi için tek bir modelleme yöntemi olmadığından sanal ve fiziksel ortamlar arasındaki sonuçlar değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Altair MultiScale, Altair Hypermesh ve Moldflow programları kullanılarak uzun cam elyaf malzemeli (PPLGF40) binek ve ticari araç radyatör taşıyıcıları için yeni bir malzeme tanımlamaktır. Bu işlemler için sırasıyla Altair Multiscale program ara yüzünde malzeme doğrulaması gerçekleştirilmiştir. Moldflow analizi kullanılarak malzeme içerisindeki elyaf takviyelerinin kalıp içerisindeki hareketleri ve bölgesel elyaf yoğunlukları belirlenmiştir. Ayrıca Moldflow'dan alınan veriler 2024 Hypermesh programının İnjection Molding ara yüzünden mevcut Radioss analiz modelinin mesh yapısı üzerine işlenmiştir. MultiScale programından elde edilen malzeme verisi ve Injection Molding ara yüzünden elde ettiğimiz veriler mevcut modele entegre edilip ve M200_MDS Malzeme kartı tanımlanarak yeni bir analiz modeli oluşturulmuştur. Çekme testinden elde edilen değerlerden oluşturulan LAW36 PPLGF40 malzeme kartıyla elde edilen sonuçlar ile M200_MDS malzeme kartıyla oluşturulan elde edilen analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde her iki malzeme için farklı bölgelerde stress oluşumu ve farklı stress değerleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, weight reduction studies have been carried out in various fields. The automotive industry also includes the latest innovations in these studies. Accordingly, composite structures come into play in areas where plastic does not provide sufficient mechanical conditions, and since there is no single modeling method for the design and analysis of composite structures, the results between virtual and physical environments vary. The aim of this study is to define a new material for passenger car and commercial vehicle radiator carriers with long glass fiber material (PPLGF40) using Altair Multi Scale, Altair Hypermesh and Moldflow programs. For these processes, material verification was performed in the Altair Multiscale program interface respectively. Using Moldflow analysis, the movement of the fiber reinforcements in the mold and regional fiber densities were determined. In addition, the data obtained from Moldflow were processed on the mesh structure of the existing Radioss analysis model from the Injection Molding interface of the 2024 Hypermesh program. The material data obtained from the Multi Scale program and the data obtained from the Injection molding interface were integrated into the existing model and a new analysis model was created by defining the M200_MDS Material card. The results obtained with the LAW36 PPLGF40 material card created from the values obtained from the tensile test were compared with the analysis results obtained with the M200_MDS material card. When the results were examined, stress formation in different regions and different stress values were observed for both materials.