Cumhuriyet'in 75. yılı kutlamaları çerçevesinde 'Atatürkçü düşünçeni' nin (Atatürkçülük) yazılı basındaki yansımalarının değerlendirilmesi (29 Ekim-4 Kasım 1998)
- Tez No: 97066
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKHET GÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET“Cumhuriyet'in 75. Yılı Kutlamaları Çerçevesinde ”Atatürkçü Düşünce“nin(Atatürkçülük)Yazdı Basındaki Yansımalarının Değerlendirilmesi (29 Ekim - 4 Kasım 1998) adlı çalışmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 75 yıl boyunca Atatürk tikelerine saldırılarda bulunulduğu, Atatürk tikeleri ve İnkılapları toplumun farklı kesimlerince yeterince anlaşılamadığı gibi günümüzde olumsuz yaklaşımlar düşünüldüğünde O'nun İlkelerinin ve İnkılaplarının korunması ve özenle gençlere ”Atatürkçü Düşünce“nin tanıtılması, benimsetilmesi önem kazanmaktadır. Çalışmada; ”Atatürkçü Düşünce“nin kitle iletişim araçlarında kamuoyuna nasıl yansıdığı irdelenmiş sonuç olarak; günümüzde Cumhuriyetimizden ve onun kazananlarından asla vazgeçilemeyeceği kutlamalarla bir kez daha ortaya konulmuştur. Yine kutlamalar çerçevesinde Cumhuriyet'in 75. Yıl Kutlamalarının değerlendirilmesine yönelik kamuoyu araştırmasından da yazılı basındaki yansıtılan düşünceleri destekler sonuç alınmıştır. 75. Yıl kutlamalarındaki coşku ve katılım ”Atatürkçülüğün“ ya da ”Atatürkçü Düşünce“nin karşıtlarına rağmen hepsinden güçlü çıktığını bir kez daha ortaya koymuştur. 75. Yıl ”Cumhuriyetimiz açısından önemli bir yıl olmuştur. inci ÇAĞLAYAN 2000
Özet (Çeviri)
SUMMARY in the study named“The evaluation of the reflections of the Atatürk's Ideology in the written media within the frame of the 75 th Aniversary of the Republic”, it is stated that Atatürk's principles have constantly been attacked since the establishment of the Republic 75 years ago and His principles and Revolutions have not been clearly understood by the various parts of the society. Considering these negative approaches, it is vital to protect His principles and revolutions and to teach them to the new generation with çare. in this work, how the Atatürk's Ideology is presented in the mass media is carefully and deeply studied and it is concluded the celebrations have shown that we will never give up the Republic and our gains from it. A public survey done within the frames of the celebrations has brought out some results that support the thoughts reflected the written media. The participation and the excitement in the celebrations of the 75 th anniversary has önce again shown that“Atatürk's Ideology”is far stronger thal its lc\ opponents.' 75 th year has been an important year for our Republic. inci ÇA?LAYAN 2000