Kadı Abdulcebbar ve tefsirdeki metodu
Cadi Abd al-Jabbar and his commentary method
- Tez No: 97067
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Avcı, ZülkarneyntKâdı Abdulcebbâr ve Tefsirdeki Metodu, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Mevlüt Güngör, X-283 s. Mutezilî düşüncenin önde gelen isimlerinden olan Kadı Abdulcebbâr, gerek fikri yapısı ve gerekse Kur' an' a yaklaşım tarzıyla dikkat çeker. Aklı mutlak hakem olarak algılayan bir mezhebin savunucusu olarak karşımıza çıkan Abdulcebbâr'ın hayatı ve tefsir metodu bu çalışmanın konusunu oluşturur. Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşur. Giriş bölümünde, müfessirin fikren bağlı bulunduğu mutezilî ekol hakkında bilgi sunulmuş, bu ekolün savunduğu beş esasla birlikte, mutezilî tefsirin genel özellikleri üzerinde durulmuştur. Böylece Abdulcebbâr'ın hayatı ve tefsir metoduna geçmeden önce, onun savunduğu görüşler ana hatlarıyla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, müfessirin hayatı çeşitli yönleriyle ele alınmış, hocaları, öğrencileri ve eserleri hakkında bilgi sunulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde, öncelikle müfessirin tefsir sahasındaki eserleri tanıtılmış, muhtevaları hakkında genel bilgiler sunulmuşun Devamında tefsirinin kaynaklan konusuna geçilmiş ve tefsiri rivayet ve dirayet yönleriyle ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, müfessirin temel mutezilî fikirlere yaklaşımı konusuna değinilmiş ve örnekler verilmiştir. Yapılan bu araştırmanın kısa bir değerlendirmesi ise sonuç bölümünde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Avcı, Zülkarneyn, Cadi Abd al-Jabbar And His Commentary Method, Ankara,2000, Ph. D. Thesis, Superviser: Prof. Dr. Mevlüt Güngör, X-283 page Cadi Ahd al-Jabbar who is one of the pioneers of the Mutazila, draws attention to both his mental structure and his Qur'anic approach. This study examines the life and commentary method ofAbd al-Jabbar as the defender of a sect which take 'reason' as the only arbitrator. To this end, the thesis is divided into three chapters, introduction sets identification and definitions on the scholl of Mutazila and five principles together with general specifications which the scholl based on. The aim of this chapter is to give an outline on his opinions before going into details about his life and commentary method Chapter One examines the life of the commentator with many respects such as his teachers, students and works. Chapter Two introduces his works in commentary field and gives general information on their contents. It highlight the sources of commentary, variant readings and comprehension. Chapter Three sets out the commentator's view regarding basic Mutazila thought and puts samples. The thesis is concluded with a brief evaluation. 283