Avrupa Birliği ve Türk İş Hukukunda üçlü diyalog
Tripartite dialogue in European Union and Turkish Labour Law
  1. Tez No: 97069
  2. Yazar: ERTAN İREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARPER SÜZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Sanayileşmiş Avrupa ülkelerinde ekonomik ve sosyal alanda yaşanan sorunlar sosyal diyalog aracılığıyla çözülmektedir. Sosyal diyalog işçi ve işveren kesimleri arasında ikili, işçi, işveren ve hükümet kesimleri arasında üçlü seviyede gerçekleşmektedir. Avrupa ülkelerinde 144 sayılı ILO Sözleşmesi hükümleri uyarınca biraraya gelen işçi, işveren ve hükümet temsilcileri çalışma hayatma ilişkin ekonomik ve sosyal sorunlara ortak çözümler üretmektedirler. Katılımcı demokrasiyi benimsemiş bu ülkelerde, üçlü diyalogun diğer bir modeli Ekonomik ve Sosyal Konseyler aracılığıyla ortaya çıkmaktadır. Ekonomik ve Sosyal Konseylerde yer alan işçi, işveren ve toplumun değişik kesimlerini temsil eden diğer mesleklerden oluşan üç grup, işbirliği ve dayanışma içerisinde ekonomik ve sosyal konularda görüş ve öneriler hazırlamaktadır. Ekonomik ve Sosyal Konseyin istişari nitelikteki kararlan gerek başvuru halinde, gerekse kendi inisiyatifleri ile hükümete sunulmaktadır. Çalışmamızda Avrupa Birliği düzeyinde ve Birlik üyesi ülkelerde ulusal düzeyde gerçekleşen üçlü diyalog mekanizmaları incelenerek, ülkemizdeki sosyal diyalogun kurumsallaşması çalışmalarına katkıda bulunmak istenmiştir. Ülkemizde sosyal kesimler arasındaki işbirliği uygulamaları kurumsallaşmadan ve sistemsiz olarak gelişmiş, beklenen faydalar elde edilememiştir. Sürekli ve yapıcı bir sosyal diyalogun oluşturulabilmesi için sosyal diyalog uygulamalarının kanuni düzenlemeler çerçevesinde kurumsallaşması gerekmektedir. 144 sayılı ILO Sözleşmesi gereğince işçi, işveren ve hükümet temsilcileri arasında oluşturulacak Ulusal Çalışma Konseyi ve toplumun değişik kesimlerinin temsilcilerinin katılımıyla 186Avrupa'daki örnekleri dikkate alınarak kurulacak Ekonomik ve Sosyal Konsey ülkemizin kalkınmasına ve toplumsal barışın sağlanmasına önemli katkılarda bulunacaktır. 187
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problems encountered by the industrialized European countries in economic and social areas are solved through social dialogues. The social dialogue is achieved in dual level between the worker and employer and in triple level between the parties of worker, employer and government. The representatives of worker, employer and government in the European countries, who come together under the provisions of the ILO Convention No. 144, produce common solutions to the economic and social problems pertaining to the labor sector. In these countries, that have adopted pluralistic democracy, another model of the triple dialogue emerges through Economic and Social Councils. Three groups consisting of the representatives from the worker, employer, government and the other professionals representing the other sectors of the society, prepare views and suggestions on the economic and social issues under strict cooperation and solidarity. The resolutions of the Economic and Social Council, which is consultative in nature, are presented to the government either in case of a request or under the own initiative of the committee. In this study, the triple dialogue mechanisms realized in the European Union in general and in the member countries of European Union in national level are studied, aiming at contributing to the studies toward institutionalization of social dialogue in this country. The practices of cooperation between social sectors in this country have developed without a system and institutionalization and the expected benefits have not been 188achieved. It is required to institutionalize the practices of social dialogues under statutory regulations in order to construct a continuous and beneficial social dialogue. National Study Council that will be organized pursuant to the provisions of ILO Convention No. 144 and the Economic and Social Council that will be formed taking the European example into consideration by the participation of the representatives of the various sectors of the society will make significant contribution to the development of our country and ensuring the social peace. 189