Dünya da özelleştirme ve özelleştirme uygulamaları Kırgızistan örneği
Privatization in the world and application of privatization (The model of Kyrgyzstan)
- Tez No: 97068
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR AKMUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
170 Özet Yeniden yapılanma ve iktisadi reformlar yapılmakta olan Kırgızistan Cumhuriyetinde özelleştirme, uygulamaları kamu ekonomisinden piyasa ekonomisine geçiş sürecinde, Piyasa Ekonomisinin dayandığı özel mülkiyetin ortaya çıkmasında büyük rol oynamaktadır. Özelleştirme,kamu ekonomisi ağırlıklı olan ülkelerde özel sektörün genişlemesi anlamına gelmekle beraber, özel sektörün genişlemesiyle siyasi haklarım da daha iyi kullanacağı gibi özelleştirme,demokratikleşme sürecinin de bir aracı haline gelmiştir. Ayrıca özelleştirme, devletin asli fonksiyonlarının yeniden gündeme gelmesinde bir araç olmuştur. Özelleştirme,iktisadi organizasyonları rekabete dayalı serbest piyasa mekanizmasının kurallarına göre işleten ülkelerde, devletin iktisadi hayattaki rolünü bir kısmen daha azaltmak ve özel sektörün dinamizminden faydalanılarak kaynak kullanımındaki etkinliği arttırmak için baş vurulan bir iktisat politikası aracı haline gelmiştir. Çalışmamızda, özelleştirmenin piyasa ekonomisi içindeki yeri ve önemi, özelleştirme teorisinin ve dünya ülkelerinde uygulamalarının inceleme ve araştırma sonuçlan yer almaktadır. Piyasa ekonomisine geçiş sürecinde Kırgızistan'daki özelleştirme politikası, uygulamaları, sorunlarının bilimsel olarak araştırmak çalışmamızın esas amacını oluşturmuştur. Ayrıca özelleştirmenin gereği, özelleştirme akımının doğuşu ve gelişimi, özelleştirmenin felsefesi gibi konulara yorumlar getirilmiştir. Amaca ulaşabilmek için çalışmamızda Kırgızistan Cumhuriyetin'de özelleştirme planı ve projeleri, hukuki altyapı,özelleştirme avantajları, özelleştirmenin başarıya ulaşabilmesi için gerekli koşullar, ilk uygulamaların sonuçlarından bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
171 Summary The application of privatization in The Republic of Kyrgyzstan where renewness and economic reforms has being done an important role in the emisting of private property which Market Economy depends on, passing from closed economy to Market Economy.Moreover, privatization has the meaning of increasing private sector in the countries with closed economy in order to give individuals a chance to use their political right and private sector widening privatization has become a tool of democracy.Also privatization is one of the real functions of the goverment,it has become a tool of economy politics.That is applied for decreasing the role of the goverment in economic life and increasing the effectiveness of the sources by using the dynamizm of private sector. The pozition and importance of privatization in market economy,the results of research and investigation on the theory of privatization and the arrangements of it in the other countries of the world are the main target of our work searching privatization politics,arrangements and problems of it in the period of passing to Market Economy in The Republic of Kyrgyzstan. However,there are some interpretations of the existing and developing of privatization,the necessity and philosophy of it. Plans and projects of privatization are legal basement and advantage of using it are the conditions which necessary for the success of privatization.The results of the first arrangements of using privatization in The Republic of Kyrgyzstan are mentioned in our work.