Belediyelerin stratejik planlarında dezavantajlı gruplara yönelik sosyal hizmetler: TRC bölgesi örneği
Social services for disadvantaged groups in the strategic plans of municipalities: TRC region example
- Tez No: 970721
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda sosyal devlet anlayışının yerel yönetimlerde güçlenmesiyle sosyal belediyecilik kavramı önem kazanmıştır. Sosyal belediyecilik, belediyelerin geleneksel altyapı ve mekânsal düzenleme görevlerinin ötesinde, kadınlar, çocuklar, engelliler, yaşlılar ve mülteciler gibi dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı sosyal hizmetler sunmasını ifade eder. Bu sosyal hizmetler, söz konusu grupların yaşam kalitesini artırmayı ve sosyal adalet ile eşitlik ilkelerinin uygulanmasını hedefleyen çok boyutlu müdahaleler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, TRC bölgesindeki belediyelerin 2020-2024 stratejik planlarında dezavantajlı gruplara yönelik sosyal hizmetlerin kapsamını ve niteliğini belge incelemesi yöntemiyle değerlendirmektir. Araştırma, sunulan hizmetlerin çeşitliliğini ortaya koymanın yanı sıra, belediyeler arasındaki farklılıkları ve stratejik planlardaki güçlü ve zayıf yönleri kapsamlı biçimde analiz etmeyi hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, kadınlar, çocuklar ve engellilere yönelik hizmetlerin yaygın olduğunu; ancak yaşlılar ve mültecilere yönelik sosyal hizmetlerin bazı belediyelerde sınırlı kaldığını göstermektedir. Ayrıca, hizmetlerin izlenmesi, değerlendirilmesi ve sürdürülebilirliği konularında eksiklikler dikkat çekmiştir. Bu kapsamda, çalışmada belediyelerin sosyal hizmetlerin kapsayıcılığını ve etkinliğini artırmak için izleme mekanizmalarını güçlendirmeleri ve sürdürülebilir politikalar geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of social municipalism has gained prominence as the principle of the social state has become increasingly influential in local governments. Social municipalism refers to the provision of comprehensive social services by municipalities that go beyond traditional infrastructure and spatial organization tasks to address the needs of disadvantaged groups such as women, children, disabled, elderly and refugees. These social services are defined as multidimensional interventions that aim to improve the quality of life of these groups and to implement the principles of social justice and equality. The aim of this study is to assess the scope and quality of social services for disadvantaged groups in the 2020-2024 strategic plans of municipalities in the TRC region through document analysis. In addition to revealing the diversity of services provided, the research aims to comprehensively analyze the differences between municipalities and the strengths and weaknesses in strategic plans. The findings show that services for women, children and persons with disabilities are widespread, while social services for the elderly and refugees remain limited in some municipalities. In addition, deficiencies in monitoring, evaluation and sustainability of services were noted. In this context, the study recommends that municipalities strengthen monitoring mechanisms and develop sustainable policies to increase the inclusiveness and effectiveness of social services.