Edirne ekolojik koşullarında önemli bazı yabani fiğ (Vicia sp.)türlerinin verim komponentleri ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield components and quality characteristics of some important wild vetch (Vicia sp.) species in edirne's ecological conditions
  1. Tez No: 970743
  2. Yazar: CANER ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Trakya Bölgesi'ne özgü yerli yabani fiğ (Vicia L.) genotiplerinin morfolojik özellikleri, verim parametreleri ve yem kalitesi bileşenlerinin değerlendirilmesi amacıyla Edirne ili Keşan ilçesi Paşayiğit Mahallesi'nde yürütülmüştür. Araştırmada farklı lokalitelerden toplanan toplam 14 genotip, 2023–2024 ve 2024-2025 üretim sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak tarla koşullarında yetiştirilmiş; morfolojik gözlemler ve laboratuvar analizleriyle desteklenen detaylı veriler elde edilmiştir. Bitkisel verim bileşenleri olarak bitki boyu, yan dal sayısı, meyve sayısı ve yeşil ot verimi değerlendirilmiş; en yüksek yeşil ot verimi nolu tüylü fiğ (Vicia villosa) 15-L-05 (1,41 kg/da) ve yaygın fiğ (Vicia sativa L.) 14-Y-46 (1,36 kg/da) genotiplerinde belirlenmiştir. Kimyasal analizlerde ise (Vicia sativa L.) 14-Y-402 genotipi %20,06 protein içeriğiyle öne çıkarken, ADF (%42,69) ve ADL (%28,66) oranlarıyla da sindirilebilirlik açısından avantaj sağlamıştır. Genotipler arasında belirgin farklılıklar gözlenmiş olup, bazı genotipler yüksek verimle birlikte uygun yem kalitesi özellikleri sergilemiştir. Elde edilen bulgular, Trakya ekolojik koşullarında yerel fiğ genetik kaynaklarının hem kaba yem üretimi hem de ıslah programları için değerlendirilmesine yönelik önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the morphological traits, yield parameters, and forage quality components of local wild vetch (Vicia L.) genotypes specific to the Thrace Region. A total of 14 genotypes collected from different localities were cultivated under field conditions in a randomized block design with three replications during the 2023–2024 and 2024–2025 growing seasons in Paşayiğit District of Keşan, Edirne. Detailed data were obtained through morphological observations and laboratory analyses. Plant height, number of lateral branches, number of pods, and green herbage yield were evaluated as yield components. The highest green herbage yield was recorded in genotypes 15-L-05 (1.41 t/ha) and 14-Y-46 (1.36 t/ha). In terms of chemical composition, genotype 14-Y-402 stood out with a protein content of 20.06%, along with ADF (42.69%) and ADL (28.66%) levels, indicating superior digestibility. Significant differences were observed among the genotypes, with some showing both high yield potential and favorable forage quality traits. The findings provide valuable insights into the utilization of local vetch genetic resources for roughage production and breeding programs in the ecological conditions of Turkish Thrace.